تقدیم به تمام دایه های دزفول

این مطلب مربوط به فروردین 89 است که در سایت خبری رجانیوز منتشر شده بود امروز تصادفا در یافته های گوگل به آن برخوردم و  گفتم این بار تقدیمش کنم به مادران پاکیزه و نجیب دزفولی :


(( می خواهند مادر را از ما بگیرند ))

چندی پیش خبری در سایت های اینترنتی پخش شد ، که نگارنده را برآن داشت تا زخم فرهنگی کهنه و مزمنی را به رشته تحریر در آورد.

خبر این بود: در غرب دستگاهی اختراع شده که دلیل "گریه بچه" را تشخیص می دهد.

یعنی اینکه از این پس مادران جوان، بی نیاز از ارتباطِ حسیِ مستقیم و درک مشکلاتِ کودک، گریه ی نوزاد خود را همانند دیگر نمادهای صنعتی، به دستگاهی بی احساس و بی جان بسپارند و خود را از شناخت روح وروان فرزند بی نیاز ببینند.

اِلوین تافلر، در "موج سومِ" خود، یکی از پدیده های شومِ این موج را نابودی خانواده هسته ای ( وجود پدر و مادر توامان) و رایج شدنِ خانواده ی تک والدینی می داند. چیزی که بیش از دو دهه است در جوامع غربی، شیوع آن بخوبی مشهود است.

می دانیم که، جلوه های زندگی مدرنیته ی غربی، پیش از آنکه پایشان به جوامع سنتی مانند ایران برسد، هیاهو و اخبارشان در رسانه های ما دیده و شنیده می شود. به عنوان مثال ، نخست می شنویم که چیزی بنام تلویزیون ساخته شده و در غرب وجود دارد و پس از چند سال به عینه شاهد حضورش در خانه هایمان هستیم.

اول می بینیم و می شنویم که دستگاهی بنام موبایل ساخته شده و سپس ورود آن را به جامعه ی بومی خویش جشن میگیریم.

لذا بعید نیست تا دستگاه "گریه شناس کودکان" نیز از پیِ خبرِ فوق الذکر، وارد جامعه   پر احساس و مادر دوست ایرانیان شده تا عنصر کلیدیِ " مادر" یک گام دیگر از زندگی ما حذف شود.

امروزه به وفور شنیده ایم که در جوامع به اصطلاح پیشرفته غربی، مادرانی هستند که کودکان و فرزندان خود را به راحتی سَر به نیست می کنند ، آن‏هم نه در مرحله جنینی، بلکه پس از سالها مادری و بزرگ کردن آنها ، دست به جنایت زده و تحت تاثیر کمترین فشارروحی ، جگر گوشه های خود را به روش های مختلف به کام مرگ فرو می کَشَند.

آیا نمی توان ادعا کرد که چنین مادرانی، اصولا پیش زمینه عواطف مادرانه ی لازم را نداشته یا کم داشته اند که دست به چنین اعمالی می زنند؟

در سرزمین ما ایران ، هنوز هم هستند مادربزرگ هایی که روزگارِ قبل از شیرخشک و پستانک را درک کرده و فرزندان خود را تمام و کمال و مستقیما به سینه می چسبانده اند و سخت افزاری بنام پستانک ، در چارچوب مادری آنها محلی از اعراب نداشته است.

***

چندی قبل از پیرزنی دزفولی سوال کردم که:

مادرجان، قبول که شما چیزی بنام پستانک برای فرزندان خویش استفاده نمی کردید، اما آیا به نوزادان خود "آب" هم نمی دادید؟
گفت: چرا ننه! آب می دادیم، اونم با یه وسیله ی فلزی کوچولو که یه نوکی داشت مثل منقار پرنده، باهاش از گوشه دهن بچه بهش آب می دادیم. ( بنام : دوریز )

***

این یک حقیقتِ تلخ است که مدرنیته با بیرحمی تمام، بسیاری از داشته های نیک و دلنشین ما را ، آرام آرام از ما گرفته است ، اما مگر نیکوتر و دلنشین تر از " مادر " هم برای ما وجود دارد؟

مادر کسی است که راه رفتن ، سخن گفتن ، خوردن و آشامیدن را به ما می آموزد.

مادر کسی است که اولین بار خندیدن را به ما می آموزد.

مادر اولین کسی است که ارتباط ما را با دنیای فانی برقرار می سازد و عاطفه را در دلمان برای نخستین مرتبه می کارد.

نگاهی به فیلم "هوش مصنوعی" اسپیلبرگ ، تشنگی بشر موج سومی تافلر را برای عنصر گم شده مادر در غرب ، به خوبی نشان می دهد.

 

 

حال نگاهی مجدد به خروجی خبر " اختراع دستگاه تشخیصِ دلیلِ گریه نوزاد" در رسانه های ایرانی بیاندازیم.

اصولا وجود چنین دستگاهی در جامعه یِ "هنوز سنتیِ" ایران ، به شدت بی مورد بوده و دخترانِ این سرزمین که قرار است مادران فردایمان باشند ، هیچ نیازی به چنین سخت افزار عاطفه ستیزی ندارند چرا که ، هنوز هم بسیارند مادران ایرانی که به طرفه العینی خواسته های نوزادان خویش را نه تنها از روی گریه ، بلکه از روی تنفس و یا نگاهشان می فهمند ، هر چند با کمال تاسف وجود این قابلیت مادرانه در ایران امروز عمومیت ندارد و متاسفانه ریزش هایی در توانایی های این چنینی مادرانِ ایرانی دیده می شود.

به هر حال اختراعِ چنین دستگاهی به درد همان جامعه ی تک والدینی غرب می خورد و بس.

 

این قلم؛

پدرانی را می شناسد که همپای همسر خویش ، توانایی تشخیص این را دارند که گریه نوزادشان ریشه در بی خوابی دارد یا گرسنگی و تشنگی و یا درد!

لذا ، بجاست تا ارباب رسانه های مختلف در کشور ما ایران ، مراقب ماموریت های ذاتی خویش باشند و به بهانه کار اطلاع رسانی ، پیشتازِ وارداتِ هر ساخته و اختراعی به کشور عزیزمان ایران نباشند و در عوض به ماموریت های ملی و درستِ خود ، که همانا حفظ ، احیا و ارتقاء داشته های نیکوی فرهنگی خودمان است بپردازند.

اینکه ، مادران امروز بهتر است ( حتی المقدور ) واسطه ی پستانک را فی مابین خود ونوزاد حذف کنند.

اینکه ، مادران امروز بهتر است ( حتی المقدور ) واسطه مربی های جوان و کم تجربه و عموما مجردِ مهدکودک ها را فی مابین خود و فرزندانشان حذف کنند.

اینکه ، مادران امروز بهتر است هر چه بیشتر ارتباط های فیزیکی ، کلامی وعاطفی مستقیم با فرزندانشان داشته باشند.

اینکه ، مادران امروز خیلی خیلی بهتر است کودک را از مرحله نوزادی تا نوجوانی مستقیما ( با غذاهای مادرانه و خانگی ) تغذیه کنند و از دادن غذاهای غیر مغذی و فست فود به فرزندانشان پرهیز کنند.

اینکه ، مادران امروز لازم دارند تا کمتر ، فرزندان و کودکان خود را به دست تلویزیون بسپارند و به‏ جای عمو پورنگ ها ( با پوزش از دوست عزیزم داریوش فرضیه ای) خودشان با کودک ارتباط گرفته و شعر و قصه های دلنشین قدیمی را بر زبان برانند.

حقیقت این است که عوامل متعددی دست به دست هم داده اند تا عنصر فوق کلیدی "مادر" را از جامعه یی مانند ایران بگیرند.

 

پی نوشت 1 : متن امروز نسبت به مطلب سال قبل اندکی تلخیص دارد.

پی نوشت 2 : 15 ماه پیش که این متن را نوشتم گمانم این بود که وجود این دستگاه برای جامعه ایرانی ، در حد یک خبر است  امروز متوجه شدم که سابقه فروش این دستگاه در کشورمان حدود 5 سال است و قیمت آن نیز 97 هزار تومان که خوشبختانه هنوز اپیدمی نشده است.

/ 20 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
منصف

سلام وقتی می بینم "دیسون" بعضی ها رو اینطور به چرت و پرت نویسی انداخته -اون هم به اسم نقد[قهقهه]- دلم یه جورایی خنک میشه همینطور ادامه بدید قوی تر از قبل ادامه بدید اون دوستمون رو هم بذارید تو عوالم خودش خوش باشه خداقوت اخوی

دسفیلدوس

هنونه بسازن که خودشونه رد کنن! امون مارونمون خوشون دونسن کی چمونه.هنی هم که لکنته بیسمه تا بگووم اشت و مشت دونن چه مخیم. صدقه سر کله مارونه دسفیلی بان .

شوشترندا

سلام آیا می دانید مسیر آزاد راه خلیج فارس از اهواز-شوشتر-دزفول به اهواز - شوش - اندیمشک تغییر یافته است همت بلند دار که مردان روزگار از همت بلند به جایی رسیده اند

مقدم

سلام آقای موزون عزیز: مطلب شما مرابه یاد رباطها انداخت که درآینده قرار است علاوه برکارهای جسمی سنگین به مسائل عاطفی انسانها هم وارد شوند.که آن موقع برای این دستگاه دعا خواهیم کرد. پیروز پیروز

totisanan

سایت طوطی سانان مرجعی کامل جهت شناخت انواع طوطی های زیبا ،نگهداری وتکثیر آنها می باشد http://www.totisanan.com

چوب خدا

سلام پست جدید چی شد؟ خواهشا زود زود مطلب بذارید هرچند این پست هنوز خیلی حرف های نزده داره هرچی از بدی زندگی های مدرن و ماشینی امروزه بگیم کمه شما می دونستید همین کالسکه بچه ای که خانم ها برای راحتی خودشون استفاده می کنن -که یکی از نمادهای زندگی مدرنه- چه آفت ها و آسیبهایی داره؟ 1- بچه هایی که به جای آغوش مادر توی کالسکه به این ور و اونور حمل میشن توی نوجوانی و جوانی و حتی بزرگسالی بیشتر از بچه های دیگه دچار اضطراب میشن. بهمین خاطر همیشه از مادرها خواسته میشه اگر از کالسکه استفاده میکنند حتی المقدور صورت بچه سمت مادر باشه که حداقل ارتباط چشمی با هم داشته باشن. و به این مادرها توصیه میشه توی شبانه روز بیشتر بچه هاشون رو در آغوش بگیرن 2- بچه رو تنبل بار میاره. شاید دیدید بچه های دو ساله و سه ساله ای رو که ترجیح میدن به جای بازی و جست وخیز، با کالسکه بیرون برن 3- بچه های کالسکه ای چاق تر از بچه هایی هستن که عادت به کالسکه ندارن 4.... این فقط مال یکی از نمادهای نه چندان مطرح دنیای مدرن بود تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

مریم

آقای موزون ازوقتی آدمهابه خودشون واحساساتشون خیانت میکنن بازارآدمهایی که فقط به فکرجیبشون هستن گرمه!وای به روزی که ماخودمون روباآدمهایی مقایسه کنیم که فرهنگشون یک دهم قدمت فرهنگ واصالت ماست.ازاشاره جالبتون متشکرمن ازطرف همه مادرهای دزفولی وبه نمایندگی ازسن پایین هاشون ازتون تشکرمیکنم[گل]

نازنین زهرا

نکاتتون برا من که تازه مادر شدم مفید بود سعی میکنم مثل مادرای قدیمیمون باشم

mahboobe

به به جمع دزفولیا جمعه به سایت ما تشریف بیارین خوشحال میشیم سایتتون هم خیییییییییییلی باحاله وتبریییییییییییییک