تقدیم به عباس پاپی زاده

 

سال 1364 ، مهندسی جوان، تک پسر خانواده یی خانزاده و اشرافی، از قلب تهران و برخلاف رضایت مادر، به عضویت ستاد معین بازسازی مناطق جنگی درآمده و اختصاصاً برای شرکت در سازندگی خانه های موشکزده دزفول راهی این دیار می شود.

غلامرضا با قدی رشید، چهره ای زیبا، موهایی بور و چشمانی عسلی روشن، دانشجوی کارشناسی ارشد معماری، با کوهی از احساسات و شور جوانی و عشقِ به میراث فرهنگی ایران وارد دزفول می شود.

همان دزفولی، که پدرش در دوره رضاخانی، ریاست ژاندارمری اش را برعهده داشته و در گوش فرزند، قصه ها گفته از دزفول و اقلیمش، از دزفول و مردمانش، از دزفول و معماری اش.

خودش می گفت : وقتی از غربِ شهر وارد شدم و گاهِ عبور از روی پل جدید(شریعتی)، معماری منطقه قدیم را دیدم برق از کله ام پرید و وقتی وارد کوچه های بافت قدیمی شدم

و خانه ها را

گره آجرها را

و کوچه های تو در توی آن را دیدم مدهوش شدم از آن همه  عظمت چندهزارساله که هنوز هم زندگی در آن جریان دارد.

(منظور از چند هزارسال قدمت  معماری دزفول است)

غلامرضا سه سال آزگار در دزفول ماند و تا سال 67 که جنگ تمام شد، نه فقط در بازسازی خانه و آشیان دزفولی ها شرکت داشت بلکه با دوربین آنالوگ خود چند هزار عکس و اسلاید (فرق است میان عکس و اسلاید) از بافت قدیم، از خانه های موشک خورده و از تخریب هایی که توسط لودرهای شهرداری وقت صورت می گرفت با چشمانی اشکبار عکاسی کرده و در آشفته بازار جنگ تحمیلی بر جنازه معماری فخیم ایرانزمین ضجه می زد.

خودش می گفت : چه شبها که خوابگاه را ترک کرده و به میان خرابه های بافت قدیمی رفته و با گریستن بر پیکره هنر فاخر ایران، روی مخروبه ی خانه های بافت قدیم تا صبح می خوابیدم. چه مصیبت ها کشیدم در آن روزگار که هیچکس دغدغه های مرا در خصوص تخریب بافت قدیمی درک نکرد. چه زجری کشیدم وقتی که طرحی بنام جاده ساحلی، کوس مرگِ بافت قدیمی را نواخت و میان رودخانه وبافت قدیم، جدایی ابدی انداخت.چه تلاشها کردم تا هیئت بازرسان سازمان ملل را به بهانه نمایش اسلایدهایم به ته شوادوون های بزرگ دزفول کشاندم تا شاید با مبهوت کردن آنها از معماری شوادوون ها به فکرشان بیاندازم که در بازگشت به اروپا، دولت های خود را ترغیب کنند تا به صدام فشار بیاورند که کمتر موشک روانه این ارگ سترگ و نازنین و مردمان بیگناه آن کند.

 

 

او پس از سه سال دزفول را به مقصد تهران ترک کرده و سالها بعد با پیگیری و زحمت فراوان و به مدد یکی از معاونین وزرای وقت (که دزفولی الاصل است) کتاب «دزفول شهر آجر» را می نگارد.

خودش میگفت : برای هرکدام از عکسهایی که درکتاب به حالت نقشه های ترسیمی می بینید ماهها روی کاغذ کالک و با مداد راپیت، گره گره آجرهای عکس های واقعی ام را جوهری کرده ام.

(آنان که هنرستان بوده اند و با مداد راپیت روی کاغذ کالک، نقشه های معماری کشیده اند میدانند کشیدن چند هزار آجر آنهم فقط برای بازسازی یک عکس و ترسیم پرسپکتیو آن یعنی چه؟)

بیست سال پس از خروج این فرزند راستین ایران از دزفول، من از طریق خواندن کتاب «دزفول شهر آجر» با شخصیت والای ایشان آشنا شدم.

(از همشیره ام برای هدیه این کتاب تشکر فراوان دارم)

عمیق و دقیق خواندمش کتاب را و احساس کردم که «تاروپود» وجود نویسنده را بر «دارِ» وجود من بافته اند.

نام نویسنده را مرور کردم : «غلامرضا نعیما»

و شگفتزده شدم وقتی که دیدم اصلیت این شخص «دزفولی» نیست .

می گویند : جوینده یابنده است.

و من گشتم تا او را یافتم و اکنون چهارسال است که افتخار دستبوسی اش را دارم.

اما بعد..

آقای پاپی زاده،

نماینده محترم شهرستان دزفول،

وکیل محترم شهر دزفول و منافع تمدنی آن،

استاد نعیما سال 67 دزفول را ترک کرد لکن 24 سال است که دلنوازترین سمینار تصویری معماری سنتی ایران را با نمایش و توضیحات تخصصی تصاویر دزفولِ سالهای  64 تا 67  در دهها دانشگاه ایران برگزار کرده و اشک بسیاری از عشاق هنر فاخر معماری ایران را درآورده است.

آقای پاپی، تا اینجا را داشته باشید.

اینکه کسی از 700 کیلومتریِ دزفول، پای به این سرزمین گذاشته و مدهوش هنر معماری اش می گردد شاه بیت قضیه نیست.

یکایک خاندان استاد نعیما افرادی خوش ذوق و دارای قریحه و چشم هنربین هستند.

ایشان در سال های پس از جنگ، دیده های خود را از دزفول، به مددِ تصاویر برداشتی و زبان بیان خویش به خانواده منتقل می کنند و اینگونه می شود که یکی از خواهرانِ ادیبِ ایشان با شنیدن تعاریف هنر معماری دزفول و مردمان شهر من و شما ... چنان ذوق قلمش به تراوش احساس می رسد که متن ظریف زیر را قلمی می کنند.

آقای پاپی زاده پالنگان،

این شما و این هم متنی در مدح و منقبت دزفول، آنهم از زبان یک بانوی ارجمند ایرانی که دزفول را به چشم ندیده و فقط وصف آن را شنیده است :

نویسنده متن، خانم س-نعیماست لکن زبان حال استاد غلامرضا نعیما در مواجهه با دزفول می باشد :

دزفول شهر آجر

زمانیکه از خط و خاطره و خاک گذشتم،

جایی را دیدم با تمامی باور،

ایمان آوردم به خلاصه شدن،

خلاصه بودن وگره خوردن عشق و خاک،

که همه «بودن» است،

حک شدن احساس بر دیوارهای این «بودن»،

وقتی یگانگی و خلوصِ نمایِ حقیقت را با تمامی وجود حس کردم،

به شهری رسیدم که همه آجر بود،

همه، گرما بود،

همه، عشق به معبود،

همه، طپش های زنده در اعماق گره های درهم آمیخته،

که مرا..تو را صدا میزد،

و باید خالصانه رفت و ماند و دید،

که چه عشقی نهفته است،

چه غوغایی است در دل این شهر،

نباید رفت باید پرواز کرد،

باید روح شد،

در قالب جسم نماند،

باید به چشم محبت دید و با صدای این شهر اوج گرفت

گره های درهم آمیخته این شهر کوچک را،

باید به اندازه وسعت تمامی خواستن حس کرد.

آن زمان درمی یابی که چه دنیایی است بی انتها،

درمی یابی که دست عاشقِ خاک، بی وضو نبوده است.

در تلفیق این عشق : سادگی اش، خلوصش، گرمایش، همه چشم هایی است که گویای حقیقت است.

بغض بی صدای غروب شهر در دلتنگی غریبانه و درهم فشرده آجرها پیچیده است

و عاشقانه می گرید،

می گرید برای تمامی ویرانی ها،

صدایش را می شنوی؟

پس،

دزفول را،

گره هایش را،

آجرهایش را،

عاشقانه باور کن.

س - نعیما (بیستم آبانماه 1377)

/ 67 نظر / 104 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نقطه

سلام . اما بعد : (29) الحیف و الافسوس که این جانبه نسبت به ( غصه ) ، هنوز ( الاعتماد ) لازم رو پیدا نکرده ام . خوف آن دارم که مبادا ( مرد ) باشد ، وگرنه ... (30) جناب ( زارع ) ، اگر نوشته ی خواهر آقای نعیما ، واقعا ( شعر ) بود ، مطمئنا این جانبه در مورد آن اظهار نظر می کردم . می بینید که در مورد نوشته های آقای نعیما ، اظهار نظر کرده ، و با بی تفاوتی از کنار آن گذر نکرده ام . (31) دختر دسفیلی ، بطور شایسته و بایسته ، با گفتن برخی حقائق ، حق مطلب را ادا نمودی و حرفی برای گفتن ، برای این جانبه باقی نگذاشتی . در تایید و راستای فرمایشات شما ، یادآور فرمایش شیخ اجل می شوم که فرمودند : نگویند از سر بازیچه حرفی / کز آن پندی نگیرد صاحب هوش / وگر صد باب حکمت پیش نادان / بخوانند ، آیدش بازیچه در گوش اما خواهرا ، حلال نمودن شما مر ( او ) را ، با این سرعت ، مقبول نمی افتد . جناب ( حکیمه غصه ) ، بر خلاف حکمت و مصلحت ، ایضا همچون شما ، گوهر بخشش را ، عجولانه نثار نااهل فرموده اند . (32) و اما جناب! ( دزفولی ) ، که نمی دانم مذکری یا مؤنث ، ممسوحی یا خنثی ، مشکله هستی یا غیر مشکله ، با شما صحبتی دارم ...

محمد امین شیخ انصاری

سلام خدمت تمام دوستان وسلام به دزفولی؟که البته سلام اولی بخاطر سلام سلامتی میارس وسلام دومی بخاطر(واذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلاما). عزیز من اولا نام خود را ذکر کن ودر لفافه ی نام قومیتی دیگران را بدنام مکن.زیرا فرموده اند(الخائن خائف)خیانتکار ترسو است.[اضطراب] ثانیا شما با توهینتان به احادیث وروایات معصومین وسخنان بزرگان که در کلام وکامنت دوسون دیسون ذکر شده وتقریبا هم هیچ ربطی هم به موضوع پست ها ندارد،جسارت کردید وبا کمال بی ادبی وگستاخی آنها را چرت وپرت ومسخره خواندید.پس به حمدالله مشخص شد چه کسی خلاف ارزش ها قدم وقلم میزند.پس تا فرصت باقی است توبه کرده وهم از خدا وهم از خود وهم از دیگران عذرخواهی نمایید.شاید که خدا شما را ببخشد واز توهینتان بگذرد.

محمدحسن

خانم غصه ... ابدا بحث ترس و جا زدن نیست (دعوا داریم مگه؟!) ... برای شما پیش نیامده که مثلا یک خواهرتان را به اسم خواهر دیگرتان صدا کنید؟ اشتباه ما اینجوری بود. چون تایپش کرده بودم شد اشتباه تایپی ...!!!

غصه

سلام به همگی اولا برادر کوره پز، ما با شما خواهریم و اصلا دعوا هم نداریم! ایدکم الله اما...... نقطه بزرگوار! حفظکم الله! که شما به این حقیر بی اعتمادید، پس دل به دل راه دارد به یک انحایی! با این همه، نوم خدا به خودت و بغل دستی ات! حکمت بالغه از وجنات شما سرازیر می شود اغلب. ما در برابر نقطه ای چون شما، ایپسلونی بیش نیستیم سرکار! حالا شما یا استاد حقگو خیلی توفیری ندارد، بنوازید این احتمالا همشهری خاطی مارا تا همچین جگر سوخته مان حال بیاید. وفقکم الله!

نقطه

سلام . اما بعد : (32) و اما جناب! ( دزفولی ) ... با شما صحبتی دارم : حکایت شما ، حکایت آن کسی است که ( پس از هفت کره ، ادعای ... می کند ) و ( بعد از چهل سال گدایی ، شب جمعه را گم کرده است ) . نقاب دین بر چهره می زنید ، و با ظاهری همچون ( سلمان ) و باطنی چون ( شیطان ) ، زبان به ( قلماش گویی ) می گشایید . ارزش های اولیه ی انسانی را لگد مال می کنید و ادعای دفاع از ارزش های اسلامی دارید . کلام شما ، تداعی گر فرد حسود عنود حقودی است که با سخنان بظاهر دلسوازنه و مصلحانه ، در پی اطفاء خشم درونی نفسانی شیطانی است . اگر نسبت به آقای موزون غرضی دارید ، چرا سائرین را مورد اهانت قرار می دهید ؟ نوشته های ( نقاط ) گرامی را ( چرت و پرت ) و ( مسخره ) خوانده اید . خب ، این نظر بی ادبانه ی مطابق با فهم و درک شماست . ولی مگر غیرت ندارید و حیا نمی کنید که این چنین نوشته اید : (( ل.. زدن با چندتا ... یعنی چه! )) از این جسارت نابخشودنی هم که صرف نظر کنیم ، اگر شما حسن نیت و قصد راهنمائی دیسون را دارید چرا کامنتتان را به صورت خصوصی ارسال نکرده اید ؟ شما تخیل شیطانی خود را ، با کلامتان به تصویر کشیده اید و ...

هم سایه

سلام مطلب جالبی بود. تشکر دیشب دوست الهه (دخترم) داشت کلاس می ذاشت من بخاطر شغل پدرم بیشتر شهرهای ایران و چند کشور خارجی رو رفته ام(پدرش مهندس عمران است) از او پرسیدیم دزفول هم رفته اید گفت نه کجاست؟ من و الهه برایش با تاسف سر تکان دادیم . گفت امشب می روم تو اینترنت سرچ می کنم. گفتم: برو سرچ کن شهر آجر باز هم سپاس

محمد مجیدی راد

سلام ای تش هنی دی بکنه !!!! حج مهران فکره کن برام من پیشنهاد میکنم خواهران خوبمون وبلاگ بزنن تا همه از بحث های خوبشون استفاده کنیم بروزم " مادر واقعی اسن بچه کیست ؟ " تاملی بر وقایع استیضاح وزیر کار تشریف فرما شوید

دختردسفیلی

حضورحضارگرامی بالاخص همشیره های مجترم غصه ونقطه.جمله ی بنده درباب حلالیت جمله ی مشروطه که به اشتباه برداشت شده«بنده به شخصه شماروحلال می کنم تااز«نقطه وغصه بزرگوار»حلالیت بطلبید.»منظورم این بود«تاازنقطه وغصه حلالیت نطلبیدشماراحلال نمی کنم».(بامنفی کردن فعل هامنظوردقیق تربیان شد)کماکان اعلام میکنم اگرازشمابزرگواران ایضاساحت دیسون ودوسون عذرخواهی نکردندایشان راحلال نمیکنم.حالاچرتکه بندازندببینندمابدهکاریم یاایشان.اگرمخاطبان عزیزدیسون مطالبی راباصمیمیت بیان می کنندبرای ایجادجوصمیمی بین خواهران وبرادران همشهری وهموطن است ونه....اسائه ادب ایشان آنجائی نابخشودنی است که بااعتمادبه نفس کامل درخواست پخش این اراجیف رادارند«مرد مردانه این مطالب را بزن تا کامنت نویسان شما نظر دیگران را هم ببینند. کمی هم تحمل مخالفانت را داشته باش و بگذار دیگران قضاوت کنند.»ویارکشی هم می کنند !خب ؟!دیدند؟!.برادر،بقول بزرگواری«برادرگرکه می خوانی مرابنشین برادروار»(نظرات دیگه درموردنظرت رودیدی؟!خب؟!....) همشیره نقطه وغصه،بخشش من منوط به حلالیت طلبیدن ازشماوهمه ی دیسونه. البته اگر به فکرحق ا

مهدیس و حمید

توروخدا اگه میشه زود جواب کامنتم رو بدید [نگران] من این ترم احتمالاً مجبورم درس طرحم رو با استاد نعیما بردارم اما نمیدونم چطور استادی هستن و انتظاراتشون در چه سطحیه و با سرچ کردن اسمشون اینجا رو پیدا کردم. اگر چیزی میدونید میشه راهنماییم کنید؟!

ناشناس

به زودی و در انتخابات بعدی، نماینده فرهنگ دوست دزفول در راستای حفظ میراث طبیعی و فرهنگی دزفول که از یکی از خانواده های اصیل دزفولی است، معرفی خواهد شد.