نون چربی


هیچ وخ شنیدید که اینگیلیسیا به آداب غذاخوردنشون خیلی می نازن؟
یا اینکه انواع کارد و چنگال و قاشق ها رو برای خوردن انواع غذاها استفاده میکنن ؟
و اینکه مظهر رعایت کردن این آداب و عادات ،  دربار ملکه انگلستانه ؟
نمیدونم شنیدین یا نه که ایتالیایی ها پز میدن که ملکه انگلیس ، فقط و فقط پیتزای ایتالیا رو با دست می خوره ؟
اینارو گفتم که بگم : هرجایی آداب خودشو داره.
ما ایرونیا غذاهای "دستخور"  کم نداریم. در دین مبین اسلام هم سفارش شده که غذاها رو با دست بخوریم  که البته اونم آدابی داره و  استفاده از دست به هرشکلی توصیه نشده . برخی عرفا معتقدن غذارو نباید گاز زد چون خوی حیوانی رو القاء می کنه (مثل ساندویچ) بلکه باید هر غذایی رو با دست جدا کرد و به دهان گذاشت و باقی ماجرا که نمی خوام واردش بشم.
ولی یه چیزی واسه من روشنه : خوردن "بعضی" غذاها با دست ، لطف و آرامشی داره که گرونترین قاشق چنگالای دنیا نمی تونه جاشو بگیره. به قول قدیمیا بد نیست ((گاهی دستمون به دهنمون برسه.))
من گاهی وختا در خلوت خودم که غریبه و میهمان حضور نداره ،خیلی راحت و با آرامش ، تلیت آبگوشت رو با دست میل می کنم و طبیعیه که قبل از اینکار از خجالت دستام در میام و حسابی شستشوشون میدم.
شمام گاهی امتحان کنید و نگذارید فلزات  و واسطه ها ، اینقدر شما رو با بدن خودتون بیگانه کنن.
بگذریم ...
بریم سراغ یکی از کلاسیک ترین غذاهای دزفول که خوردنش هیچ راهی غیر از دست نداره.
تکرار می کنم : هیچ راهی!
این شما و اینم : نون چربیییییییییی

نون چربی ، یکی از انواع آبگوشتای دزفولیه که غالبا ناهار روز عروسی صرف میشه.
چرا؟
قبلنا که عروسیا توی خونه ها برگزار می شد و بستگان نزدیک از صبح برای کمک به مراسم شب عروسی میومدن خونه ی صاحب عروسی ، نون چربی ناهار اونروز فامیلای نزدیک بود.
 لذا یکی از دلایل توجیهی پخت این غذا ، دور هم بودن یک خاندانه !
خدایی نه لطف داره و نه میصرفه که چهار نفر بشینن نون چربی درست کنن و میل کنن ، بنظر من اگه "خاندان" به مقدار کافی در دسترس نبود می تونید برید از سرکوچه ده دوازده نفر همشهری گرسنه رو صدا کنید و بیارید پای سفره ، چون یکی از جلوه های ویژه ی ( اسپیشیال افکت) این غذا  صدای لیسیدن انگشتهاست که دسته جمعیش موندگارتره.

بنابراین :
مواد لازم  پخت نون چربی برای 10 نفر
نخود آبگوشتی : 12 مُشتِ پُرِ دایَه
گوشت گوسفندی گرم : یک کیلو و نیم با استخون ( ترجیحا سردنده و راسته)
دنبه گوسفندی : نیم کیلو
زعفران :  نیم مثقال
پیاز : یک کیلو
ادویه : دوقاشق غذاخوری
زردچوبه : سه قاشق غذاخوری (نگران نشید خصوصیت نون چربی زرد بودنشه)
روغن حیوانی : 250 گرم ( ترجیحا روغن سادات احمد فداله)
نون خونگی : حدود 20 عدد (اگه نون خونگی نبود از نون های شبه خونگی بازار که گرد باشن)
ناخن گیر : یک عدد (اگر افراد باهم مشکل دارن ، به تعداد)
طرز تهیه :
نخودها رو از روز قبل توی آب خیسونده و روز پخت ، پوست کنده و لپه می کنید.
گوشت ها و دنبه ها را گِنده (gendeh) می کنید . گوشت ها در قطعاتی به اندازه آبگوشت تلیتی و دنبه ها کمی ریزتر.
پیازها رو پوست کنده و خلال می کنید.
گوشت ها و دنبه ها رو به همراه پیازها نیم تفت بدید.(چون دنبه ی ریز کرده توی تابه دارید نیاز به روغن ندارید . البته اگر با حوصله و آروم تفت بدید)
نخودهای لپه شده ، گوشت ، دنبه و پیاز نیم تفت داده شده رو با هم توی قابلمه بریزید.
اندازه قابلمه اونقدری باشه که آب حدود چهار انگشت از سر مواد بگذره.
اندازه شعله رو متوسط قرار بدید تا به مرور محتواش جوش بیاد و قل بزنه .
حالا ادویه و زردچوبه رو آروم اضافه کنید.
(لطفا تلویزیون و موبایل خاموش باشه که حواستون پرت نشه)
یادتون باشه اگه ادویه و زردچوبه رو قبل از جوش اومدن قابلمه بریزید ممکنه که کف کنه و از قابلمه بزنه بیرون و از چشم من ببینید.
پس ، وقتی قابلمه جوش اومد ادویه و زردچوبه رو اضافه کرده و شعله رو آروم کنید تا آبگوشت نون چربی تون، خوب جابیفته.
به موازات همه ی این کارها باید آب زعفرون رو آماده کرده باشین. به این ترتیب که زعفرون ها رو توی هاون کوچولوی خونه می ریزین و آروم آروم می کوبید تا اصطلاحاً ساییده بشن. بعد توی هَشَک (کاسه hashak) می ریزین و یه لیوان آب داغ می ریزین روی زعفرون ها و هشک رو روی گرمایی همچون بخار سماور یا  کتری می ذارین تا در حین آماده سازی غذا ، آب زعفرون خوب جا بیفته. دقت کنید : آب زعفرون نباید جوش بیاد بلکه فقط گرم و داغ بمونه.
10 دقیقه قبل از انتهای پخت آبگوشت ، نمک رو به میزان لازم اضافه کنید.
آخر پخت آبگوشت چه زمانیه؟؟
وقتی که خودتون از عطرش و از له شدن نخودها و گوشت ها متوجه شدین که آبگوشت جا افتاده شعله رو خاموش کرده و یک سینی گرد فراشی مسی که کمی بیش از گردی نون ، وسعت داره (اَزون سینی  مسیا که لبه اش کنکره داره و نام خانوادگیتون به عنوان یادگاری گوشه اش حک شده) رو آماده کرده و با کمچه (kamcha ملاقه)آب آبگوشت رو توی سینی می ریزین طوری که نصف عمق سینی پر آب بشه.
دوقاشق آب زعفرون  و سه قاشق روغن خوش ، بریزین توی سینی و آروم هم بزنین تا همه اش یکدست بشه.
حالا به ازای هر شخص که روی سفر نشسته ، یه دیس یا یک بشقاب بزرگ آماده می کنید و یه نون درسته برمی دارید و آروم می خوابونید توی سینی تا یه طرفش خوب آغشته به آب زعفرونی رنگِ آبگوشت بشه.
حدود 5 ثانیه صبر می کنید و سپس نونِ چرب و چیلی شده رو دولا می کنید و توی بشقاب می ذارید طوری که سمت چرب شده اش مثل کبابی ها لای خودش بمونه.
حالا یگ کفگیر نخود و پیاز و چند گنده (gendeh ) گوشت و دنبه و استخون می ذارید لای نون چرب شده و می برید سر سفره برای نفر اول.
همینطور ادامه می دید تا آب چرب و زعفرونی توی سینی ته بکشه (البته نذارید سینی خشک بشه) و دوباره از توی قابلمه به آب سینی اضافه می کنید و همینطور آب زعفرون و روغن خوش نیز.
و ایضاً نون چرب کردن و لای اون مخلفات کشیدن.
دور هم می شینین روی سفره و بسم الله....
 سبزی باغ گودول یادتون نره
تره ، ریحون و نعناع.

آها!!!
داشت یادم می رفت : ناخنگیر.
برای اینکه با لذت ، انگشتهاتون رو بخورید لازمه قبلش ناخنها رو خوب بگیرید ودستهاتون رو تروتمیز بشویید.
پایان غذا : شکرخدا.

 

این نون چربی به افتخار دیسونی ها توسط خانواده ی محترم چوب خدا نوش جان شده


پی نوشت 1 : این غذا ظاهرش چرب و چیلی و بامشادیه در حالیکه سبکتر از کله پاچه اس.
پی نوشت 2 : به محض اینکه نون چربی درست کردیم (چون ماه رمضانه ، برای شام ) ازش عکس می گیرم و براتون قرار میدم ، هرچند دلم می خواد شما درست کنید و و عکسشو بفرستید تا بنام خودتون قرار بدم توی همین مطلب

پی نوشت 3 : یکی از مخاطبان همیشگی دیسون (دختر دسفیلی) تذکر دادند که کشمش رو از قلم انداختم. جونم براتون بگه که من کلاسیک نون چربی رو گفتم یعنی اون چیزی که در بین تمام محلات دزفول رواج داره و گرنه یه خاله داشتم که چندسال پیش در سن 90 سالگی عمر داده به شما و ایشون می گفت که برخی خانواده های دزفول عادت داشتن که توی سینی آب نون چربی ، یه مقدار پودر شنبلیله هم بریزین. به هر جهت دوستان در جریان باشن که کشمش تفت داده شده و در نهایت افزوده شده به محتویات لای نون (یا نای لون) نون چربی رو خوشمزه تر میکنه.


نوش جان. 


/ 36 نظر / 185 بازدید
نمایش نظرات قبلی
منیره

جاتون خالی نمیدونم تا حالا کله جوش خوردین یا نه؟ دیروز بعد افطار رفتم خونه مریم دوستم.....مامانش واسه شام کله جوش درست کرده بود...جاتون خالی من زودتر به افتخار شما تلیتشو با دست خوردم...چقد بامزه بود...البته الان از تشنگی در شرف مرگم...برای ماه رمضون اصلا مناسب نیست در مورد عکس ناخن گیری هم شوخی کردم.قصد توهین به حس دیسونی های عزیزو نداشتم... در مورد درست کردنشم بلید بگم که من اساسا تئوریم تو آشپزی خوبه[نیشخند]...در ضمن غذای سنتیو باید تو شهر خودش خورد...

دختردسفیلی

تاحالابه این نکته ی ظریف که برادرصائبی گفت اصلافکرنکرده بودم-جالبه حالایادم میادوقتی بچه هام خیلی گرسنه هستن وعجله دارن میگن مامان بادست بذاردهنمون.عجب؟!!!!!!!

دختردسفیلی

میگم این نون چربی بانون پرزیره ی ترش شده ی دست پخت مامان هابیشترمزه میده هاااااا

نیما

سلام یاد بچگی اوفتادم... نوستالوژی[گل]

بهنجم

سلام جناب موزون نماز و روزه تون قبول باشه ... فكر نكنين ديگه به ديسون سر نميزنم ... همه مطالب قبليتون رو با تمام وجود خوند ه ام ... راستش زياد اهل نظر دادن نيستم ... و اما نون چربي ... تو اين ماه رمضوني روزي چند بار به اين پستتون سر ميزنم و با عرض معذرت آب از لب و لوچه ام سرازير ميشه ... دارم روي مخ همسر عزيزم كار ميكنم كه جمعه كه دوتامون بيكاريم برا درست كردنش دست بكار بشيم ... اگر توفيق حاصل نشد .. خيالش و البته تصويرش هم برامون كافيه تا بريم دزفول و دست به دامن مادرامون بشيم ...

دختردسفیلی

منظورنانی است که خمیری آن رامادرهاقبل ازطلوع آفتاب می ششتندومدت چندساعت می گذاشتندتاخمیرترش شده وبرسدونان موقع پخت به رنگ قهوه ائی بودباقپ های حنایی چیزی که امروزه باپزوفیس وتکبرتورسانه هامیگن: نان غنی شده !نان غنی شده!نه نان ماشینی سفیدمایل به برفی که امروز ه به خوردمان می دهند.اگرنون چربی بااون نون پخته بشه نورعلی نورمیشه.اون موقع بایدموقع میل کردن اون نون چربی پاهای ماروببندندودست های دشمن نون چربی رو.

زینب.ج

هووووووووووم چه خوشمزه ،زبون روزه و دیدن عکس نون چربی........... یکی از شکنجه هایی که توماه رمضون برسر این بنده حقیر نازل میشه.[وحشتناک] دست به نوشتنتون عالیه،خیلی خوب هرچیو که می خواین توصیف می کنین.

بي نام

ای خدا بگم چیکارت نکنه با این پستت!! باورت می شه دوباره اومدم این پست رو با دقت خوندم به این نیت که وصف العیش نصف بیشتر عیش؟ آخه ماه رمضونی این چه پستیه؟ وقتی آزادیم که غذا بخوریم میای از مش ریبخیر برامون می نویسی که تا سر سفره یادش افتادیم اشتهامون کور بشه از بغض بی کسی اش. الان که همه روزه ایم نون چربی رو میکنی با این عکس وسوسه کننده؟ به هر حال دست مریزاد . ما هم دزفول نیستیم و باید صبر کنیم تا بریم "شهر" شاید از طریق مادر ها به وصال نون چربی رسیدیم. ان شاءالله. آینده معلوم خواهد کرد که فرهنگ فولکلور این دیار مدیون شماها خواهد بود. مرحبا!

دخــــتر بـــــــــابـــــــــا

سلام [گل] طاعات قبول 1- بُرشُک را درست کردم البته با اندکی تغییر چون بابونه خشک نداشتیم و اصلا تا بحال مصرف نکردم و نمی دونم چی هست بجاش جعفری ریختم ،تره لــــــــری هم نمی دونستم چیه جاش تره (تــــــرکی[نیشخند] ) ریختم .خیلی خوشمزه بود 2- با توجه به نژادمون به آبگوشت ارادت خاصی داریم آخه تو ماه رمضون عکس ابگوشت می زارن ؟؟؟ این چه شکنجه ای بود آخه ؟؟؟ کاش خدا بخاطر این دل ضعفه مضاعف یه پاداش اضافه بده ... آبگوشت رو بلدم درست کنم اما نونشو چیکار کنیم ؟؟؟ حتما همه ی مزه اش به نونشه ؟؟!!!1[خوشمزه] این دو تا غذا واقعا خوشمزه هستن اما در کل زیاد از غذاهای ابکی خوشمون نمیاد لطفا غذاهایی که با برنج پخته میشه رو هم یاد بدید [نیشخند] مرسی

d

مرسی , وب سایتت حرف نداره ( با نون چربیت حال کردم)[گل][پلک]