براستی کدام معماری؟ کدام حیا؟

پیامبر اسلام فرمود : حیا از ایمان است

***

دکتر مهدی مستکین که هم اکنون معاونت فرهنگی دفتر یونسکو در ایران را بر عهده دارد یکی از سخنوران شکرریزی است که وقتی پای تریبونش نشسته اید گذر زمان را متوجه نمی شوید.

نمیخواهم در این پُست مهدی مستکین را معرفی کنم اما..

چندی پیش موضوعی را از ایشان شنیدم که واقعا خواندنی است :

دکتر مستکین : چندسال پیش، هیئتی فرانسوی(ظاهرا از محققین معماری سنتی فرانسه) به ایران آمده بودند و با ایشان جلسه ای داشتیم که در حاشیه جلسه موضوعی را مطرح کردند و گفتند : دهسال است به دنبال پاسخ یک سوال هستیم و از شما میخواهیم تیمی، گروهی و یا نهادی را معرفی نمایید تا برای یافتن پاسخ آن، پروژه ای تحقیقاتی تعریف کنیم.

گفتم : سوالتان چیست؟

فرانسوی ها گفتند : ما معتقدیم که معماری سنتی اروپا(معماری گوتیک +) نسبت به معماری سنتی ایران (+) ، بسیار مجلل تر و رفیع تر و عظیم تر است(به لحاظ جثه). لکن معماری شما دارای روحی! است که معماری فاخر اروپا از آن روح تهی است. معماری سنتی ایران دارای دلنوازی و آرامشی است که معماری ما آن را ندارد. چرا؟؟ دلیل آن چیست؟

دکتر مستکین به ایشان اینگونه پاسخ میدهد :

نیازی به تعریف پروژه برای یافتن پاسخ چنین سوالی نیست.

خیلی ساده میگویم : دلیلش آن است که معماری شما با سیمان! ساخته شده و معماری ایران با ایمان! بالا رفته.

هیئت فرانسوی متعجب میشوند و توضیح بیشتر میخواهند.

دکتر مسکتین در خصوص رعایت حیا! در طراحی بنا و از آن مهمتر مومن بودن معماران و بنّایان و کارگران سازنده در بناهای سنتی ایران می گوید.

او برای میهمانان فرانسوی تشریح میکند که معماران و بنّایان معماری سنتی ایران هیچگاه بدون وضو مسجد نمیساختند.

با بدن جُنُب پای کار نمیرفتند.

بدون ذکر آجرها را در جای خود رجزنی نمیکردند.

لذا آن روحی! که شما در بناهای ایرانی می بینید روح سازنده ی آنست که در بند بندِ بنا جاری و ساریست.

والسلام

پی نوشت : انعکاس مطلب در پایگاه خبری رهیاب نیوز +

/ 26 نظر / 238 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آذرخش

گفتنش به مصلحت نیست یا...؟! شما رو به خدا انقلابی باشید اگه مصلحتی در کار نیست ما رو هم روشن کتید لطفا...

a

« توافق ژنــو؛ از خيال پردازي تـا واقعيت » سخنراني حجت الاسلام والمسلمين دكتر سيدمحمود نبويان در دزفول پيرامون توافق ژنو اين مراسـم يكشنبه مورخ 21/2/93 در مسجدحضرت مهدي(عج) شمالي واقع در كوي انديشه (86هكتار) و به منظور اطلاع عموم مردم از جوانب مختلف مذاكرات هسته اي و نحوه عملكرد تيم مذاكره كننده برگزار مي شود . لذا از عموم مردم ولايي و غيور دزفول براي شركت در اين مراسم دعوت به عمل مي آيد. سخنران اين مراسم حجت الاسلام والمسلمين دكتر سيدمحمود نبويان ، نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي و عضو مركزي فراكسيون اصولگرايان مي باشد. لازم به ذكر است كه مراسم بلافاصله بعداز نماز مغرب و عشاء برگزار خواهد شد. برادران و خواهران گرامي در اطلاع رساني اين مراسم به ديگر همشهريان عزيز ما را ياري نمايد... پايگاه بسيج مسجدحضرت مهدي(عج) با همكاري هيأت محبان حضرت ابوالفضل(ع) (محفل فدائيان ولايت)

آشنا

مسولین دانشگاه احساس خطر کردند و از ورود دانشجوها خودداری کردند. به همین دلیل دانشجویان با گرفتن پلاکاردهایی که عدم تمایل خودشون برای حضور این شخصیت داشتند بر دست داشتند. ضمنا دانشجویان با سر دادن شعارهایی نظیر "ای مدعی اندیشه ،بصیرت بصیرت از برگزاری این مراسم انزجار خودشون رو منتقل کردند. ما موندیم تو این شرایط چرا دانشگاه و مسوولین دانشگاهی از خودشون بصیرت نشون نمیدن.

آشنا

سلام آره منظورم همون برنامه تقدیر از اساتید دانشگاه آزاد دزفول بود که آقای غلامعلی رجایی و سرکار خانم طباطبایی عروس امام حضور داشتند. خیلی مسخره به نظر میومد، آخه مگه استاد بدون دانشجو معنی پیدا میکنه؟ اگه نیازی به حضور دانشجووا نبود پس چرا تبلیغات کردن تو دانشگاه؟ هر چند دلیل این کار عوامل دانشگاه معلومه، ترس از سوتی دادن غلامعلی و رسوا شدن توسط دانشجوها. فکر میکنن با ایجاد خفقان دیگه دانشجوها ساکت میشن. خیلی خنده داره.

محمد مجیدی راد

سلام متاسفانه امروزه این حیا در حال رنگ باختن است خصوصا با ساختن آپارتمانها و خانه های اشتراکی سهم فضای خصوصی کم رنگ تر شده است

دختردسفیلی

سلام،مِنجا امتحانام نتروم سرمه هم خارنوم،ایسون اومَمَه راسپوئی سلام کونوم رو وُم. خداحافظ

جنبش وبلاگی دزفول، مظلوم قهرمان

خاطرات ایستادگی دزفول در برابر حملات موشکی عراق سند افتخاریست که در سینه ی مردمش قرار دارد و ثبت آنها به منظور انتقالشون به نسلهای آینده، نه یک راه؛ که یک الزام است! امام خمینی(ره) فرمود: "دزفول دینش رو به اسلام ادا کرد" . بیایید ماهم دینمان را به دزفول ادا کنیم. منتظر پست های شما با موضوع دزفول و خاطرات دفاع مقدس هستیم.بسم الله... (لطفا رسانه باشید...)

گل آفتابگردون

با خاطراتی از سردار سید مجید موسوی و سردار عبدالکریم فضیلت پور در خدمتم...یاحق...باحق...تاحق... http://zinatebaba.parsiblog.com/