نامها و نشانه ها

سایت محترم "دز اِن اِن" مطلبی را به مناسبت هفته محیط زیست درج کرده که توجه شما را به خواندن آن جلب میکنم :

کلیک کنید

صرفنظر از اخبار دلگرم کننده ی این مطلب ، لازم دانستم تا به نکته ای اشاره کنم.

گاهی دیگرانی (others) هستند که حقوق دزفول را ( از جهات مختلف ، من جمله فرهنگی) مورد هجمه قرار می دهند اما انصافا مواردی نیز هست که خودمان با دست خودمان پیکره فرهنگ شهر را به چوب می بندیم.

به این بخش از فرمایشات رئیس محترم اداره محیط زیست دزفول التفات بفرمایید :

(( ....و گونه های مهم جانوری همچون گوزن زرد ایرانی ،لاک پشت فراتی و سمندر لرستانی ، کل و بز، پلنگ و…است...))

سه سوال

1- آیا شنیده اید مازندرانی ها ، پلنگ مازندران را پلنگ ایرانی خطاب کنند؟

2- آیا منطقی است که ریقه (reygha) ی دزفولی را که یکی از انواع گاله پشت های دز خودمان است لاک پشت فراتی بنامیم؟ آیا نسل این نوع گاله پشت مستقیما توسط اعراب یا زائرین عتبات به دزفول آورده شده است ؟ یا آنکه میلیونها سال است که زیستگاه این حیوان نجیب و کمیاب همینجا و در بستر همین رود بوده است؟

 

 

 

3- سمندر لرستانی!!؟؟ اگر این سمندر لرستانی است پس در سرزمین با عظمت دزفول چه میکند؟ اصولا چرا ادبیات لرستانی های اینگونه نباشد که سمندرهای آنجا را سمندر دزفولی خطاب نمایند؟

 

 

آیا نباید به موازات زنده نگه داشتن نسل این موجودات زیبا ، برای حفظ نام و نشان محلی آنها نیز تلاش کرد؟ واژه ی لاک پشت فراتی را هیچ کدامِ ما از پدرانمان نشنیده ایم. بالاخره اسامی محلی جانوران دزفولی ، جزئی از میراث فرهنگ فولکلور شهرمان است.

ما عمری گفته ایم :

گاله پشت! نه لاک پشت.

ریقه! نه لاک پشت فراتی.

شکال ! نه گوزن زرد ایرانی.

بق ! نه قورباغه.

کُوَه (kouwa) ! نه گوسفند نر

بائِنده ( صحیح ترین اطلاق) ! نه پرنده.

عَنبَلو ! نه سوسمار صحرایی

تُراج ! نه دراج

سُعدین ! نه سار

بَط ! نه اردک

سِیخ چوله ! نه جوجه تیغی

بنگشت(bengesht) ! نه گنجشک

کسی چه میداند؟ شاید اگر در بستر زمان ، مراقبت ها و حساسیت هایی از این دست رعایت می شد اکنون در سطح جهان به جای عبارت اسب عربی ، صحیح آن یعنی اسب ایرانی و یا دقیقتر بگویم : اسب دزفولی لقلقه زبان جهانیان بود.

پی نوشت :

قصه جعلی بودن اسب عربی و سرقت این عنوان از اسب های جنوب شرق ایران زمین ( دزفول) سر دراز دارد که بماند برای فرصتی دیگر.

یا حق

 

/ 13 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دسفیلدوس

متین بفرمایه.چشم.

مریم

تاامثال شماهستندفرهنگ دزفول ازبین نمیره مطمئن باشید.

دست نوشته ها

من بالاخره نفهمیدم شما چه کاره اید. کارشناس حیات وحشید. با آقای اینانلو دنبال کشف گونه هایی جدید حیات وحش هستیدو دنبال غارها می گردید. از کلوزآپ و زوم دوربین می نویسید. پروژه های ..... اما خوب همشهری هستید خوب. کمی بیشتر ادامه بدهم یحتمل قوم و خویش از آب درمی اییم.

زینب.ج

سلام اقای موزونی خیلی وبلاگ پرافتخاری دارین .به داشتن همشهری دلسوزووطن پرستی چون شما که دراین روزها خیلی کم پیدا می شه افتخارمیکنم . مطالبتون رو واقعازیبا مینویسید.اولین بارکه مطالبتون رو درباره مظلومیت شهرمون خوندم که چه قدر در حقش کم لطفی شده تاصبح خوابم نبرد. بااینکه فقط یک هفته ست که ازشهرم دورم ولی خیلی دلم براش تنگ شده.نمی دونم چه طور بعضی ها سالها شهرشون رو نمی بینن وذره ای هم براش دل تنگی نمی کن.کسی که دلتنگه هر کاری میکنه تاخودش رو به مقصودش برسونه ولی.......... وای خیلی طولانی شد ببخشید دلم خیلی پره. خوشحال میشم تشریف بیارین.

سعیدی راد

سلام مجدد. برادرجان. منم مشتاق دیدارم و برای آن لحظه ها را می شمارم. بیاد نمبول شیشه های دسفیل در خدمتم!

پریسا

درود جناب موزون عزیز ممنون از توضیح به جایی که در این پست نوشتید... شاید خیلی ها مثل من باشند که واقعا از وجود همچین کلماتی بی خبر باشند... سپاسگذارم..

فرهاد

با سلام .دوست و همشهری عزیز .پاسداشت اندوخته های سرزمین ایران از اندوخته زبان فارسی تا میراث های باستانی- تاریخی و طبیعت و حیات وحش آن از وظایف هر ایرانی است. اما به آگاهی میرساند 1- گوزن زرد ایرانی تنها زیستگاه آن دزفول نبوده بلکه بدلیل تخریب جنگل های زاگرس زیستگاه آن محدود به جنگل های دز (دزفول ) و کرخه (شوش ) گردیده است . از این رو ایرانی نام میگیرد که این نوع گوزن فقط در ایران زیست می نماید 2- لاک پشت فراتی از این رو فراتی است که زیستگاه آن بین النهرین (رودخانه های دجله ،فرات ،کارون ،کرخه و دز ) می باشد . 3- نامگذاری گونه های جانوری دارای قوانین علمی بوده که محققین در زمان شناسایی و کشف گونه ها معمولا نام محل زیست و کشف را پسوند می نمایند و از درج تغییر نامهای علمی در مجامع علمی پسندیده نبوده مگر اینکه رسما تغییر یابند. 4-دلیل نامگذاری سمندر لرستانی نیز کشف این گونه ابندا در کوهستانهای لرستان بوده و طبق بررسی های اخیر 15 درصد پراکنش این گونه در لرستان و 85 درصد در خوزستان (محدوده آبشار شوی و بخش الوار اندیمشک ) می باشد.

ماجد سرخه

می گم دزفول کجای ایرانه که اسب داره بعد خودتون را با انسان قاطی کردین اصلا شما به لطف عرب ها اسب توی شهر تون آمد مگه شما نمی گین جشنواره زیبایی اسب به مناسبت یاد و خاطره شیخ حاجات الکثیر و شیخ زایر الکثیر نکنه این شیوخ عرب شدن دزفولی شاید هم آخر پیری و معرکه گیری نه عزیزم این حرفا نیست اسب عرب از اول عرب بوده و خواهد ماند تمام کشور های اروپایی و ... همه اسب عرب را می شناسن نه دزفولی عجب گیری کردیم بابا این دزفولی ها دارن توی تمام نژاد ها دست می کنن

ایرانیم

به پرویی شما دزفولیا باید ....گفت اسب اصیل عربی درجهان شهره است و این نام وثبت آن از طریق ژنتیکی به ثبت رسیده شما لطفا بذون علم مطلب درج نکنید آبروی ما ایرانیا رو امثال شما بردن من یک بیولوژیست هستم به ایرانم نه به شهرم تعصب دارم کشور ما در جهان از نظرتنوع گونه ای منحصر به فرد هست اما دوست عزیز لطفا مستند و علمی مطلب درج کنید نه تعصبای بیخودی و صرف روایات