روغنی که ما می خوریم (1)

قصد نداشتم فعلا رودستِ پُست "نون چربی" پُستی بنویسم ولی دغدغه ی آقای صائبی نیا در خصوص چرب بودن این غذا منو واداشت که وارد بحث روغن های مصرفی خونگی بشم. چیزی که خیلی وقته دلم می خواست بابشو باز کنم.

اما بعد...

اگه حدود سه کیلو گرم تخمه آفتابگردان (تخمه ی خوب و پر مغز) رو پوست بگیرین چیزی نزدیک به یک کیلو گرم مغز تخمه آفتابگردان به دست میارین. منظورم همون مغزایی هست که تازگیا شرکت مزمز داره به خورد مردم میده و الحق که خوش خوراک هم هست.

حالا اگه حدود سه کیلوگرم تخم آفتابگردان رو زیر فشار روغن گیری بذارین ممکنه یک کیلوگرم روغن آفتاب گردان استحصال کنید.

نتیجه : برای به دست آوردن یک کیلو روغن آفتابگردان نزدیک به 9 تا 10 کیلوگرم تخمه باید نفله بشه.

همون تخمه هایی که هر کیلوش تو بازار بین 4 تا 5 هزار تومن ارزش داره. بنابراین حدود 40 تا 40 هزار تومن تخمه ی بازار برای تولید یک کیلو روغن مایع آفتاب گردان لازمه.

سوال : چه جوریه که یه کیلو روغن مایع رو میخریم حدود 2200 تومن؟؟؟؟

احتمال : چون خلق الله فقط درصد کمی از محصول تخمه ی آفتاب گردان رو تفریحی می خورن و بخش اعظم این محصول ناچارا تبدیل به روغن میشه از طرفی در مسیر تولید روغن ، نرخ عمده تخمه خیلی خیلی کمتر از تخمه بو داده اس ... پس می صرفه که تخمه رو به ثمن بخس به کارخونه دار بفرشون.

بنده این احتمال رو برای توجیه ارزون بودن روغن آفتابگردان در بازار به هیچ وجه قبول ندارم.

تخمه ی خام با یه کم نمک و حرارت آماده خوردن میشه. در حالیکه عملیات تولید روغنش خیلی پیچیده تر و هزینه بر تره.

اینو میتونید از مالک محترم کارخونه روغن مایع ساعی در دزفول بپرسید.

بیایید خودمون همینجا یه چرتکه بندازیم.

شما یک کیلو روغن رو می خرید حدود 2200  تومن.

طبیعیه که فروشنده ی جزء ، از عمده فروش بازار خریده باشه 2000 تومن.

و عمده فروش از کارخونه دار خریده باشه 1800 تومن. (که البته پایین تر از این نرخ هاست)

حالا کارخونه دار برای تولید هر کیلو روغن مایع چقدر هزینه ی داده باشه خوبه؟

حقوق کارکنان....هزینه خود کارخانه...مالیات...چه و چه!.

همه اینا رو برای تولید یک کیلو گرم روغن در بدبینانه ترین حالت لحاظ کنیم : 300 تومن.

میمونه به عبارت 1500 تومن برای خرید حدود 10 کیلو گرم تخمه خام از کشاورز.

یعنی هر کیلو تخمه به عبارت 150 تومن ناقابل.

یادآوری : برای سود کارخونه دار هیچی لحاظ نکردم ها!!

سوال : چه جوریه که کشاورز براش می صرفه 1 کیلو تخم آفتابگردان رو به کارخانه تولید روغن مایع بفروشه کیلویی 150 تومن....ولی بخشی از محصول که صرف خوردن تفریحی مردم میشه و این همه واسطه و کارخانه و تکنولوژی هم نیاز نداره کیلویی 4000 تا 5000 تومن برای مصرف کننده آب میخوره؟

 دوستان و عزیزان من؛

رسول خدا (ص) فرمود : کلید فهم پرسش است.

برای من ، این روایت پیامبر اعظم ، یه شعار اصولی در پیشبرد خیلی از کارامه.

از خودمون بپرسیم : قضیه چیه؟

به این پرسش فکر کنید و هر پاسخی به ذهن تون می رسه بگید تا در پُست بعدی نظر خودمو عرض کنم..... مطمئن باشید که به نتایج و حقایق جالبی خواهیم رسید.

فعلا یا حق

/ 16 نظر / 266 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سیدمحمد موسوی

عرض ارادت و قبولی طاعات. باید یک راهی پیدا کرد برای تصحیح فرهنگ تغذیه در کشورمون. هم فرهنگ ایرانی غنی داریم هم اسلام در این رابطه نظرات زیادی داره ولی باز هم مثل همیشه و بقیه ی جاها این جا هم به پیشینه خودمون توجه نداریم و چشمامون رو به محل غروب خورشید دوختیم....

نیما

اولا که به نیما از آمریکا خیرمقدم میگم ثانیا آقای موزون خوبه مسئول اداره اصناف نشدید و گرنه تخمه کیلویی 3000 تومان را نرخ میزدید 5000 تومان ....[قهقهه]

محمد مجیدی راد

سلام نماز و روزه قبول تمام آبلیموهای توی بازار سرکه ها روغن ها و ... تولید شده با فرآیندهای صنعتی و از مواد شیمیایی و غیر از اونی است که ما فکر میکنیم من با کارگرای تولید کننده هاشون از نزدیک صحبت کردم در خصوص یه فیلم ضد شیعی موهن بروزم حتما یه سری بما بزن مهران جان ممنون

داریوش

روغن مایعی که می خوریم مخلوطی از روغن چند گیاه هست گه شاید افتاب گردان هم کمی داشته باشه.

الف دزفول

من دیگر مرده نمی شویم متن حاضر بخشی از مصاحبه با «عبدالحسین روبندی» مرده شوی شهر دزفول در دوران موشک باران است که برای اولین بار در دنیای مجازی منتشر می شود. متنی بسیار تأمل برانگیز که خواندش را به شما توصیه می کنم. متن حاضر از کتاب«بر شانه های شهاب» نوشته مهدی پوررضائیان چاپ سال 68 استخراج شده است.

پریسا

سلام جناب موزون عزیز و من اضافه کنم به قضیه ی رب گوجه تا جایی که اطلاع دارم غیر از کدو.. شلغم و سیب درختی هم درون این قوطی ها هست و رنگ قرمز البته .. و روغنی که عکسش رو گذاشتید هم که متاسفانه یکی از نامرغوبترین روغنهای کشور هست که به دلیل مشکلی که در ترکیباتش داشت قرار به جمع آوریش بود کهبازم متاسفانه هنوز اقدامی به عمل نیوده..

سید رضا صائبی نیا

سلام آقا مهران جان ممنون که به فکر من بودید منطقتان بی نظیر است پاسخ به پرسش شما سخت نیست : میگن شرکتهای ساندیس سازی کاغذ ساندیس رو از خارج 58 تومن میخرن اونوقت یه ساندیس با نی به عمده فروش میدن 75 تومن بنظر شما با 17 تومن میصرفه آب حوض رو کشید و داخل پاکت کرد؟

محمد

عکس روغن ساعی رو که دیدم فکر کردم در مورد حمایت صنایع دزفول می خواین بنویسید اما مطلب رو خوندم راستش نظر خاصی ندارم در موردش اما پیشنهاد می کنم در مورد حمایت و معرفی صنایع دزفول بنویسید و بنویسیم

محمد

من منظورم این نبود که شما نقد کردید روغن ساعی رو من یه پیشنهاد کلی دادم چند وقتی هست این ایده به ذهنم رسیده که صنایع دزفول نیاز به معرفی و تبلیغ بیشتر دارن می تونه فروش بیشتر اون ها باعث توسعه اشتغال و افزایش دارایی های شهرستان باشه

سندباد

اجازه دارم مطالبتو توی سایت cloob.com به اشتراک بذارم؟