پر

حوالی سال 1372 یک شاعر دزفولیِ بسیجی 20 ساله، به همراه یکی از رفقایش برای عکاسی از نخل های بی سرِ خرمشهر به این شهر می رود و پس از عبور از پل خرمشهر در پارک حاشیه رودخانه، متوجه چند کودک میشود که مشغول بازی کلاغ پر بوده و فارغ از روزگار، گرم تفریح کودکانه خویش اند.

شاعر جوان در ذهن خویش، گرم اندیشیدن به صحنه های رشادت شهید جهان آرا و مردم مظلوم آن شهر است که با مشاهده بازی کلاغ پر کودکان خرمشهری، سوژه شعری در ذهنش و دلش شکل میگیرد که بعدها در همایش ها و شب شعرهای بسیاری در سراسر کشور اشک ایرانیان بسیاری را جاری ساخت.

نام این شعر، «پَر» است و علیرغم اینکه «عباس موزون» اشعار قدرتمند و فراوان دیگری سرود اما وی را در محافل شعری خاص، با نام شاعرِ «پَر» می شناسند.

اکنون سالهاست که عطر شعر پَر در سراسر فضای مجازی آکنده است .

(هرچند بیشتر عزیزان، این سروده ی اهورایی را بریده بریده و گاهاً تحریف شده مینگارند اما معتقدم که دلیل میزان گستردگی نشر این شعر ، چیزی نیست جز نظر لطف شهیدان مظلوم این دیار)

پَر، زبان حال کودکی خرمشهری است که در سال 59 با آغاز جنگ و فصل گشایش مدارس، مادر و عموی خود را از دست داده و با رفتن پدر به صحنه جهاد، تحت سرپرستی عمه ی خود قرار می گیرد.

شعر پَر، تقدیم به تمام دزفولی های نازنین :

باز پر؛ چلچله پر‌؛ قوش و قو و کفتر، پر!             
باز در بازیِ پر؛ هر چه که دارد پر، پر!

شهرمان خاک شده، خرمن مان خاکستر              
نخل پر؛ مزرعه پر؛ روح شقایق، پرپر!

مدرسه باز شده، فصل خزان است ولی            
بوی خوب قلم و بوی خوش دفتر، پر!

عمه‌ام گفت که من مادر‌تو، کودکِ من!           
عمه شد مادرو من کودک او؛ مادر، پر

گفت بابا، دمِ در  وقت سفر در گوشم:             
رود پر؛ بازی پر؛ « دوش عمو اکبر» پر

وقت رفتن شده و زورق من سنگین ست              
می‌روم بار به دریا فکنم لنگر؛ پر

جز حدیث سفر و جز سخن آتش و خون     
هر حدیث دگر و هر سخن دیگر پر

صد نفر نخل شده بی سر و، صد تن مانده             
باغ اسطوره شده؛ هر که، که دارد سر،پر

بچه‌ها! باز، بر این نقطه گذارید انگشت

« عشق پر؛ عاطفه پر؛ هر که بسیجی تر، پر»


 

شادی روح محمد جهان آرا صلوات

 

 

/ 23 نظر / 55 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهر

حس کودکانه قشنگی داشت.

ياسر قرباني

سلام انشاءالله كه كسالت برطرف شده باشه. عيدتون هم مبارك.بابت تأخير عذر ميخوام ولي اين يكي دو روز نت مشكل داشت. يـــــ زهر ــــــاعلي(ع)[گل]

حقگوی حقجو

به نام خدا . با سلام . سلامت و قبولی طاعت و توفیق در عبادت و پرهیز از گناه و معصیت و حسن عاقبت را ، از درگاه حضرت احدیت برای خودم و شما دوستان گرامی مسئلت می دارم . با اقتدا به (خواهر / برادر) محترم " نقطه " ، که با نوشتن دو بیت از حافظ ، افاده فرمودند و موجب استفاده شدند ، بنده نیز بیتی از حافظ را ، منظر نظر پاک شما دوستان خوبم قرار می دهم . معنا و تفسیرش به عهده خودتان ( گوی توفیق و کرامت در میان افکنده‌اند . . . کس به میدان در نمی‌آید سواران را چه شد )

... بزرگه

سلام. طاعات قبول. "درهای بهشت، باز باز و درهای جهنم هماره برویتان بسته باد" عیدتون مبارک. واقعا شرمنده که جویای احوال نشدم. امیدوارم خدای منان سلامتی کامل رو به شما و همه مریضا عطا بفرماید. اولین بار بود این شعر رو می دیدم. معصومیت و مظلومیت آمیخته بهم، در آن فوران می کرد. خداوند همه تلاش گران عرصه فرهنگ و رشادت و شهادت را توفیق دهد. التماس دعای عاقبت بخیری

امیر ابراهیمیان

حج مهران عزیز.چطوری بهتری انشاالله.امیدوارم هر چه سریعتر بهبودی کامل رو از خداوند منان بگیری. باعرض تبریک بمناسبت عیدسعید فطر با مطلب. گلوله هائی که شمرده شد بروزم و منتظر شما.....

سعیدی راد

سلام. به آقا عباس سلام برسونيد و بگيد اين كارش واقعا دست مريزاد داشت. آفرين.

کانون مهدویت دانشکده اصول دین دزفول

سلام با 4 مطلب درباره امام زمان به روز هستم لطفا تشریف بیارین نظر یادتون نره و در صورت امکان با کلیک برروی +1 که در زیر نطر سنجی قرار دارد ما را محبوب کنید یا علی

سید

سلام با مطلبی تحت عنوان عمر با عزت بروز هستم خوشحال میشم به وبلاگم سر بزنید و نظر بدید.

طلبه3

سلام.خسته نباشید.با اجازتون مطلب رو برداشتم.(بنام وبلاگتون)