خطبه ی غدیر خُم، کمر باطل را خَم کرده است

عید ولایت بر دوسون خوب دیسون مبارکباد.

به همین مناسبت چند نکته بنظرم رسید که تقدیم می کنم :

1) هیچوقت متن کامل خطبه غدیر را خوانده اید؟ عالمی دارد! حتما بخوانید

کلیک کنید +

2) در جایی از خطبه، رسول الله(ص) می فرماید :

[[ هان مردمان! او از سوی خدا امام است و هرگز خداوند توبه منکر او را نپذیرد و او را نیامرزد. این است روش قطعی خداوند درباره ناسازگار علی و هرآینه او را به عذاب دردناک پایدار کیفر کند.]]

برایم سوال است که گناه انکار ولایت حضرت امیر(ع) تاچه حد سنگین و نابخشودنی است که خداوند رحمان، راه توبه را بر این گناه بسته است؟

آیا همین کُدِ مهم نباید موجب آن شود تا کار فرهنگی بر روی غدیر بیشتر شود و حتی تعطیلی آن افزایش یافته و رسانه های ما اهمیت آن را بیشتر تبیین نمایند؟

3) متن کامل خطبه ی غدیر را قریب به 110 منبع مهم اهل تسنن (من جمله محمد ابن جریر طبری) تایید کرده اند. سوال دیگر من این است که آیا حجت بر برادران و خواهران اهل تسنن عزیزمان در این خصوص تمام نیست؟

4) پس از خواندن متن خطبه، به این نیز بیاندیشید که پیامبر علم لدنی داشت و می دانست آنهمه تکرار و تاکید بر ولایت علی(ع) و خواندن خطبه ای به آن مُطَولی از غصبِ حق پسر ابیطالب جلوگیری نخواهد کرد و تنها سه ماه بعد از روز غدیر، توطئه ی شوم سقیفه رقم خواهد خورد و در کوچه های مدینه ریسمان بر گردن علی(ع) خواهند انداخت.

پس چرا آن خطبه را خواند؟

آیا صرف اجرای دستور خداوند بود؟

بنابراین ناچارم سوال را یک سطح بالاتر مطرح کنم.

ذات اقدس باری تعالی که علم غیب نزد اوست، با علم به فجایع سه ماه بعد از غدیر، چرا حضرت رسول(ص) را ملزم به اتمام حجت فرمود؟

آیا رمز این ابلاغ، صرفا برای زنده ماندن شیعه در قرن های بعدی است؟

یا برای وجود اقامه و دلیلِ عذابِ منکرینِ حق علی(ع) در روز جزاست؟

/ 8 نظر / 39 بازدید
نقطه

سلام . اما بعد : 1. ممنونم و ممنونم ... ای مکتب و دیسونم ... ممنونم و شرمنده ... لطف فرمودی بر بنده ... که کردی حرفمو گوش ... ( ذوق شعری خودتون رو آزمایش کرده و ادامه دهید ) 2. ای نقاط گرامی ، تنبلی و بیحالی و بی تفاوتی رو بذارید کنار . مطلب بنویسید . با اظهار نظر و انتقاد درست و تایید بجا ، این جا رو رونقی بیش از پیش بدهید . گرچه می دانم و پرواضح است که : بدون وجود ذی جود بانوان فرهیخته ای ( همچون بانو غصه و دختر دسفیلی و دختر بابا و این جانبه و امثال ما ) این جا سرد است و سوت و کور . آقای حقگوی حقجو ، شما کجایید ؟ نکنه مشرف شده ای به مکه ؟ قبلش کجا بودی ؟ 3. ( ... )

محمد مجیدی راد

سلام عید شما هم مبارک از دیروز هر چه تلاش میکنم مطلبی که در خصوص عید غدیر نوشته ام آپلود نمی شود ![ناراحت] انصافا خطبه غدیریه اتمام حجتی قطعی است با همه مسلمین در جایی از خطبه رسول خدا ص می فرمایند مردم نزدیک زمانی بعد از من افرادی شما را به سوی آتش جهنم میخوانند!! من می توانم نام و نسب همه آنها را بگویم لکن از سوی خداوند مامور به سکوتم .......... مَعاشِرَالنّاسِ، إِنَّهُ سَیَکُونُ مِنْ بَعْدى أَئمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَى‏النّارِ وَیَوْمَ الْقِیامَةِ لایُنْصَرونَ. - مَعاشِرَالنّاسِ، إِنَّ اللَّهَ وَأَنَا بَریئانِ مِنْهُمْ

محمد مجیدی راد

از دیگر نکات زیبای این خطبه ذکر چند مصداق از ایات قرآن در وصف مولای متقیان علی ع است. من جمله عبارت " امام مبین " در آیه 12 سوره یاسین " و لقد احصیناه کل شئی فی امام مبین " و جالبتر اینکه در حدیث 4827 از بخش التفسیر از کتاب صحیح بخاری (یکی از 6 کتاب مورد قبول اهل تسنن) به نقل از عایشه همسر پیامبر ص ذکر گردیده که " هیچ آیه ای در قران در مورد ما نیست " !! میام ماه من تا ماه گردون تفاوت از زمین تا آسمان است !

محمد مجیدی راد

سلام با مطلبی مرتبط بروزم ذکر 24 فراز از خطبه غدیریه با متون عربی مربوطه " مفاهیم والای خطبه غدیر را تقلیل ندهیم " با دعوت از شما و همه دوسون دیسونی ! تشریف بیاورید

حسین

حسین(ع) منزل به منزل به قتلگاه نزدیک می شود و مردم منزل به منزل از غدیر فاصله می گیرند.حج نیمه تمام حسین(ع) \موسم قربانی اسماعیل \غدیرخم\ عاشورا \جگر پاره پاره ی حسن(ع)\وفات پیامبر(ص) و خیانت برخی یاران صدیقش.توالی این مناسبتها در تقویم چه می گویند ؟ مگر نه اینکه 14 معصوم همگی نوری واحدند.آنکس که با علی(ع) به مبارزه برخاسته با نور می جنگد و روبروی نور ایستاده و آنکس که روبروی نور بایستد مجبور است که چشمان خود را ببندد پس هیچ نوری منجمله نور پیامبر را هم نمی بیند.

رهسپارقدیمی

سلام و تبریک عید غدیر باید از منکرین غدیر پرسید آیا سوره تکاثر را خوانده اند ؟ معنای آیه " ثم لتسئلن یومئذ عن النعیم " چیست ؟

سید(سرزمین خاطره ها)

سلام مهندس با یک تصویر خاطره انگیز به روزم وقت کردید تشریف بیاورید و احساستان را مرقوم فرمایید.