انالله و انا الیه راجعون

فرازهایی از فرمایشات امام خامنه یی (مد ظله شریف)

امروز یکى از آماج‌هاى حملات دشمنان بلاشک روحانیت است. روحانیت را با کلّیتش مى‌خواهند از بین ببرند؛ در این هیچ تردید نکنید. درست است که در بین روحانیون کسانى را براى آماج قرار دادن، هدف قرار مى‌دهند و برایش اولویت قائل مى‌شوند؛ اما در نهایت، از نظر دشمن، کلیّت روحانیت مخل و مضر و مزاحم است؛ چون روحانیت پایبند به معارف دینى است.

عزیزان من!

علماى محترم!

فضلاى گرامى!

طلبه‌هاى جوانِ امیدهاى آینده!

بدانید امروز وظیفه‌ى روحانیت مضاعف است. اگر روحانیت همیشه یک بارى بر دوش داشته است - بار تفهیم، تبیین، ابلاغ؛ «الّذین یبلّغون رسالات اللَّه» - امروز این بار مضاعف است؛

چرا؟

براى دو جهت:

یکى اینکه فرصت براى تبلیغ اسلام در دنیا - چه دنیاى اسلام، چه دنیاى غیر اسلام - به وجود آمده است،یکى هم به دلیل همین فرصت و از ترس اسلام، حملات نسبت به اسلام افزایش پیدا کرده است.

پس وظیفه مضاعف میشود.

وقتى فرصت هست، وظیفه زیاد است. وقتى به خاطر این فرصت، حمله و دشمنى و تهاجم هست، باز وظیفه زیاد است. امروز شما در یک چنین وضعیتى هستید.

نباید هم بترسید؛

«و یخشونه و لا یخشون احدا الّا اللَّه».

از هیچ چیز نترسید،

از سختى‌هاى راه نهراسید.

نه اینکه بگوئید سختى نیست؛ چرا، سختى هست؛ اما از این سختى نترسید. به استقبال کارهاى دشوار و سخت بروید. کارهاى نشدنى را انجام بدهید.

بروید سراغ کارهاى نشدنى، تا بشود. تصمیم بگیرید بر برداشتن کارهاى سنگین، تا بردارید. «و لا یخشون احدا الّا اللَّه».

خب،

زحمتهایش چه؟

رنجهایش چه؟

محرومیتهایش چه؟

جوابش این است که: «و کفى باللَّه حسیبا»؛ خدا را فراموش نکن، خدا حسابت را دارد. در میزان الهى، رنج تو، محرومیت تو، کفّ نفس تو، حرصى که خوردى، زحمتى که کشیدى، کارى که کردى، خون دلى که خوردى، دندانى که روى جگر گذاشتى، اینها هیچ وقت فراموش نمیشود؛ «و کفى باللَّه حسیبا».

 این، راه ماست. آنجا خشوع را به ما - به عنوان علما - توصیه میکند، اینجا «یبلّغون رسالات اللَّه» را توصیه میکند. خب، «رسالات اللَّه»، «رسالات انبیاء اللَّه» است دیگر. خداى متعال میفرماید: «و کذلک جعلنا لکلّ نبىّ عدوّا شیاطین الانس و الجنّ یوحى بعضهم الى بعض زخرف القول غرورا و لو شاء ربّک ما فعلوه فذرهم و ما یفترون».(7) وضع موضعگیرى و آرایشِ پیرامون نبى این است. «عدوّا شیاطین الانس و الجنّ»؛ هم شیطان جنى، هم شیطان انسى به طرفش حمله میکنند. خب، اگر بناست من و شما تبلیغ رسالات الهى را بکنیم، منتظر شیاطین انسى و جنى باشیم. به ما حمله میکنند؛ آماده بشویم. از لحاظ روحى، در درون خود حصار مستحکمى به وجود بیاوریم - که این حصار، حصار ایمان و توکل است - تا مغلوب نشویم و از درون شکست نخوریم. فرار و هزیمت بیرونى، ناشى از فرار و هزیمت درونى است. شکست درون انسان است که شکست بیرونى را نصیب انسان میکند، بر انسان تحمیل میکند. اگر شما در دلت شکست نخورى، هیچ کس نمیتواند شکستت بدهد. حصارى که باید در دل شما به وجود بیاید، حصار ایمان به خدا و توکل على‌اللَّه است؛ «و على اللَّه فلیتوکّل المؤمنون»،(8) «و على اللَّه فلیتوکّل المتوکّلون»،(9) «و من یتوکّل على اللَّه فهو حسبه»،(10) «ا لیس اللَّه بکاف عبده»؛(11) اینها درسهاى ماست. قرآن را با تأمل بخوانیم؛ اینها را به عنوان درس یاد بگیریم، اینها دستورالعمل زندگى است. این، یک جور آمادگى است.

یک آمادگى دیگر هم آمادگى بیرونى است. این شیطانى که حمله میکند، همیشه یک جور حمله نمیکند.

شیطانِ امروز که از راه اینترنت و ماهواره و روشهاى ارتباطىِ مدرن و فوق مدرن سراغ شما مى‌آید،

حرفهاى مدرنى هم دارد؛

سخت‌افزارش را مدرن کرده، نرم‌افزار مدرن هم دارد.

شبهه‌آفرینى دارد،

اخلال در عقیده دارد،

ایجاد تشویش در ذهن دارد،

تزریق ناامیدى دارد، ایجاد اختلاف دارد.

باید شماها آماده باشید. روحانیت اسلام باید آماده باشد.

حرفهاى سست به کنار برود؛ معارف منطقى و قوى و ریشه‌دار اسلام که از کتاب و سنت گرفته شده، از کلمات ائمه‌ى معصومین (علیهم‌السّلام) اتخاذ شده؛ مبانى مستحکم عقلى، عقل‌پسند و متناسب با نیازهاى انسان و جامعه‌ى بشرى مطرح شود؛ خواهید دید موج گرایش به اسلام بیشتر خواهد شد.

 

/ 63 نظر / 61 بازدید
نمایش نظرات قبلی
درد

بسم الله الرحیم الرحیم "در گویش اصیل دزفولی مکتبخانه را دیسون گویند." و حکایت عجیبی است حکایت آنانکه روزانه بارها و بارها به "مکتبخانه" در آمد و شدند اما هر روز دریغ از دیروز... نه تنها نکته ای نمی آموزند بلکه لجاجتشان در مقابل آموختن صدچندان می شود!! شاهد مثال من، کامنتهای [مخالف] تکراری (هم از لحاظ ظاهر و هم از لحاظ معنا) است. تا جایی که بنده حقیر سراپا درد دیدم تمامی مخالفین (اعم از محترم و نیمه محترم و بالاخص نامحترم) همه برای فرار از اصل موضوع -که تن دادن به حکم شارع است- به هیاهو و فرافکنی درباره حواشی آن –لغو کنسرت- پرداخته اند. شب به تنگ از ناله ام خلقى كه "اين فريادِ كيست؟" زان ميان يك تن نمى پرسد كه "از بيداد كيست؟"!!! دردِ "درد"، را بعض پرسش های مطروحه از جانب اینان افزود که در دقایق اول خوانش، موجبات خنده را فراهم کرده ولی بلافاصله تألم روحی عمیقی را به دلیل آشکار گشتن ژرفنای جهل و ظاهربینی و یا "هیچ نبینی" نویسنده ی آن به دنبال داشت: برخی نمی خواهند بپذیرند که نه تنها باید از فساد پرهیز کرد بلکه باید راه گسترش آن را نیز بست. برنامه ای

نقطه

با سلام . اما بعد : آخ ببخشید . من از پست قبلی غافل بودم . الساعة میرم ببینم آقای علامه چی نوشته برام

درد

ابوی گرامی همیشه نکته ی ظریفی را به طنز گوشزد می کنند که اَر مخی کارِت ور کسی نَ اُفته که ازش بدت بمیا، خودت وا اُسّا کارش بُووی!! آنهایی که نظر آیت الله سبط شیخ درباره لزوم تحریم برنامه های اینچنینی را نمی پذیرند خودشان بروند درس دین بخوانند تا اُسّاکار شوند و بتوانند رای مخالف صادر کنند. طبیعتا هر کسی صلاحیت دارد در حوزه تخصص خویش نظر ارائه دهد! غیر از این است؟ ولله اگر فرهنگ سازی و برخورد صحیح از همان ابتدا باب میشد کار به جایی نمی رسید که امروز جای منکر و معروف عوض شود و فردی برای خاطر بازگویی حکم شرع ناسزا بشنود! البته برای کسانی که اختلاط محرم و نامحرم و استماع غنا را مسئله نمی دانند تمامی اینها "یاسین به گوش ...خواندن است"

محمدحسن

سلام اولا عذرخواهی بابت این تاخیر که دلیلش هم البته سفری چند روزه به قم و تبریز بود. اما بعد ... من در کل این جریان یک جور «تسویه حساب» یا «عقده گشایی» علیه روحانیت شهر را شاهد بودم. همگان می دانند که روحانیت معزز دزفول و شخص آیت الله شیخ رضا انصاری امروز ملجاء و پناه درددل مردمند، چه بسیار پیش آمده که حق طلبی و عدالت خواهی و تذکر احکام شرع مقدس از سوی این بزرگوار و دیگر هم کسوتان ایشان موجب شذه تا ناحقهان و ظالمان و گنه پروران کینه این بزرگواران را به دل سیاه خود بگیرند. آنچه که از اهانت به جناب سبط شیخ دیدم ادامه همان کینه های بدر و احد است وگرنه اجرا یا عدم اجرای یک کنسرت در این وانفسای اقتصادی هرگز دغدغه مردم نبوده و نیست.

محمد مجیدی راد

سلام لینک جالبی از تور مجازی شهر دزفوله http://www.baharnews.ir/vgla.inok49nyw,u1k445h..html

کانون مهدویت دانشکده اصول دین دزفول

سلام برای دیدن آخرین خبرها درباره مهدویت به وبلاگ ما بیایید راستی اگر مقاله ای درباره مهدویت دارید برای ما بفرستید تا در کنگره ملی مهدویت که قراره 29 فروردین تو شوشتر برگزار میشه شرکت کنید جوایز نفیسی هم داره لطفا مقالات خود را به ایمیل زیر بفرستید Usoul-kanoon@mihanmail.ir تا 29 اسفند فرصت دارید برای اطلاعات بیشتر به آدرس زیر مراجغه فرمایید usoul-entezar.blogfa.com/post/234 یاعلی

سيد مهدي

سلام برادر رجانيوز نخون

سيد مهدي

در ضمن به جاي اينكه از تن حاج تحمد حرف بزني برو ببين چه كسايي جگرشو تيكه تيكه كرده بودن و چه كسايي تيكه تيكه شدن جيگرشو ديدن و سكوت كردن. حاج احمد ها رو جهل و تحجر دغمرگ كردن

ياسر قرباني

سلام خوشحالم كه لغو شد چون پول نداشتم بليط بگيرم[چشمک] يــــــــ زهر ــــــاعلي(ع)

غریبه

سلام منظورتون از شیخ رضا تو این جمله کیه؟ با عُلقه ی علی و صلواتی که از پای منبر پدران آقاشیخ رضاها می آموختند.