نشینُم تا بیویی : Neshinom Taa Bioyee

یکی از خوانندگان ثابت دیسون (جناب فخرالاسلام) ایمیلی برایم ارسال کرده و درخواست داشتند تا یک پُست میهمان دیسون باشند. مطلب وزین ایشان بی کم و کاست در ذیل درج شد اما جا دارد از این خواننده گرامی بابت اینکه اختیار ممیزی نوشته شان را برعهده بنده گذاردند کمال تشکر را داشته باشم. (مهران موزون)


***


نشینُم تا بیویی


مطلبی که میخواهم با دوستان در میان بگذارم یک کشف جامعه شناسانه ی نغز است که میتواند قابل توجه عوام و خواص ادبیات و یا به قولی عارف و عامیِ مبحث باشد.
حقیر، یکی دوسالی است که با همکاری یکی از دوستان در صدد تاسیس بزرگترین کتابخانه ی دیجیتال نسخ خطی جهان اسلام هستیم و بنده در این پروژه به عنوان خادمِ طرح، در خدمت دوست عزیزم آقای دکتر م.ع  هستم که در واقع کلیه ی نسخ از آنِ ایشان است و طرح و ایده نیز.
حقیر اما به واسطه ی تخصص مختصری که در مدیریت پروژه دارم بنا است به عنوان مدیر پروژه افتخار همراهی و همکاری داشته باشم.
به هر حال چندی پیش در منزل آقای دکتر نشسته بودیم و تا پاسی از شب در حال بررسی موضوعات و مطالب مختلف علمی بودیم ( معمولاً هرگاه به هم میرسیم غرق مطالب علمی شده و از یک سوی به کوه نوشته ها و کتب عتیقه و معاصر تونل میزنیم و دیگر معلوم نیست کی و کجا از آن سوی کوه به در شویم) . . . که درب خانه را زدند، دکتر برای گشودن درب رفته و با یک میهمان برگشت.
یکی از متعاملان آقای دکتر بود که بابت داد و ستد نسخ خطی و همچنین برخی مهارت های رایانه و برنامه نویسی و ... با ایشان مراوده دارد.
سید روحانی جوانی است اهل شیراز که بنده نیز با ایشان آشنایی قبلی دارم و در منزل همین آقای دکتر با هم آشنا شده ایم.
آمد نشست و مثل همیشه خندان و گرم به گپ و گفت علمی نشستیم. مثل دیدارهای قبل، فضا گرم و صمیمانه بود و سید در مورد کتابی که به لهجه ی شیرازی نوشته شده و به تازگی خریداری کرده بود سخن میگفت که دکتر سر حرف را کشید به این سمت که :
(( آقای فلانی (اشاره به بنده) بیست سال است در لهجه های ایرانی تحقیق می کنند و سی هزار فیش در این باره دارند که من دیده ام و حتماً دوست دارد این کتاب شما را هم داشته باشد و مدتی امانت بگیرد....))
 سید نگاه متعجبی کرد و گفت: عجب !....  و رو کرد به بنده و ادامه داد که :
(( آقای مهندس شما که می دونی من خودم اهل شیرازم و یه خصلتی که در ما شیرازی هاست اینه که خیلی اهل تفریح و خوشی هستیم و این کتاب رو که دارم عرض میکنم داشتم پریشب می خوندم همه اش دوبیتی های محلی به لهجه ی شیرازیه . همین طور که داشتم می خوندم یه نکته ای رو به خانومم گفتم و هر دو کلی خندیدیم ))
من و دکتر جویا شدیم که چی بود؟ به چی خندیدید؟
 نکته ای که سید کشف کرده بود ما را هم خنداند :
می گفت به خانومم گفته ام که : « بابا چقدر این همشهریای ما خوشگذرونن . طرف به عنوان یه عاشق دلسوخته نشسته شعر گفته برای معشوقش و باید سرتاپا اشتیاق و تلاش باشه برای رسیدن به معشوق، اما توی صفحه به صفحه ی کتاب یه دوبیتی پیدا می کنی که شاعر توی شعر سروده : نشینُم تا بیویی، همه اش عاشق نشسته خطاب به معشوق می گه من اینجا نشسته ام منتظرم تا تو خودت بیویی»
بنده و آقای دکتر خندیدیم.خنده ی دکتر تموم شد خنده ی من ولی تمومی نداشت. کم کم تموم نشدن خنده ی من تعجبشون رو برانگیخت و سید و آقای دکتر که تا اون روز این همه سبکسری و خنده از من ندیده بودند با تعجب گفتند مهندس چیه ؟ چی شد آقا ؟
گفتم آخه اینی که شما گفتی شیرازیا خیلی اهل راحتی و تفریح و خوشگذرونی هستن و توی شعراشون همش میشینن تا معشوقه خودش بیاد یه رازی رو واسم روشن کرد و اون هم این که همشهریای من احتمالاً خوش ترین و اهل حال ترین مردم کشورن چون بیشترین حجم « نشینم تا بیویی» رو من در دوبیتی های شهر خودمون سراغ دارم و بعد چند نمونه برایشان خواندم که حسابی کیفور شدند و روحانی اهل شیراز قبول کرد که دزفولی ها از شیرازی ها بیشتر اهل تفریح و راحتی اند :
از او بالا میا چادرسَفِدِ ....
نشینم بر سرِ رَه تا بیویی
سر «راهت نشینم » گل بریزُم
نشستم تا بیاد ابرو کمندُم
بیو اسبِ سیاهِ غوره پِسون ( دقت شود: شاعر توقع دارد که حتی اسب سیاه وحشی هم خودش رام شود و به نزد وی بیاید)
گُلُم رَ  بِرووَ  خِت خِتِ پاشَ . نشینُم تا سیُم آرَ میاشَه (دقت شود : راه رفتن و خت خت و موی آوردن از معشوق ده ساله......و یکجا نشستن و صرفا انتظار کشیدن از عاشق )
گُلُم رَ بِرووَ  خندون به خندون  ...... مرادُم تو بده ای شاه مردون ( دقت شود : معشوق در حال دورشدن است و عاشق بی هیچ تلاشی از شاه مردان برای برگرداندن محبوب کمک میخواهد)
بیو بالابُلند، بالات بنازُم .....( آمدن از معشوق و نهایتا نشستن و نازیدن از عاشق)
و .....
به هر حال عمری اگر باقی باشد این مقوله را - فارغ از جنبه ی طنزآلودش - مقاله کرده و در یکی از مجلات معتبر ادبی کشور ماندگار خواهم کرد.
مقاله ای در مقایسه ی فرهاد کوهکن کرمانشاهی که برای رسیدن به شیرین، بیستون را تراشیده و فرق خویش را شکافته است و یا مجنون که برای رسیدن به لیلی، صحرانوردی می کند در مقایسه با عشاق استان های جنوبی کشور همچون خوزستان و فارس و هرمزگان و .... که می گیرند و می نشینند و بیشترین کاری که می کنند آن است که در همان حالت نشسته گل می ریزند تا او خودش بیاید و .....
البته این موضوع از جنبه های مختلفی قابل بررسی است که یکی از آن ها می تواند جامعه ی مردسالار جنوبی باشد که مردان و مردمانِ آن، ناز کشیدن از زن جماعت را برنتافته و به تبعِ آن نیز از شاعرانِ جامعه ی خود نیز انتظار مغازله ی زن ذلیلانه  نداشته فلذا شعر زن ذلیلانه نیز در این جوامع جایگاهی نداشته است.

 

این مبحث اگرچه از جنبه های مختلف قابل بررسی است و در این باره معانی بسیار در دل جمع شده که با آن به زودی گوی بیان توانم زد.
به هر حال ما مردم دزفول همینیم : همه عاشق دلسوخته ی رود دز هستیم از عمق دل و جان . اما برای به دست آوردنش کوچکترین زحمتی نخواهیم کشید و تا سر حد مرگِ دز هم که باشد می نشینیم و می سراییم که :  « نشینم تا بیویی»
ببخشید نمی خواستم به تلخی تمام شود . اما شد.

 

 

با تشکر از مالک وبلاگ دیسون که حقیر را پُستی میهمان وبلاگ وزین خویش نمودند. مطلب حاضر را به دیسون و دیسونی های عزیز تقدیم کردم. لذا ذکر این مطلب با ذکر منبع (دیسون) هیچ منعی ندارد.

به امید دیداری دوباره با دیسونی ها : فخرالاسلام

/ 22 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فخرالاسلام

3- از همین جهات است که در نواحی شمالی شعرایی همچون عبید زاکانی و ایرج میرزا و یا جریانات ادبی!(شاید هم بی ادبی!) همچون عشق آقا محمود غزنوی به آقا ایاز، نُضج می گیرد و در دیار جنوب، خواجو و باباطاهر و فایز و امثالهم. بنابراین به عنوان نتیجه گیری میتوان گفت مغازله در فرهنگ ادبی جنوب مردانه و عفیف تر از فرهنگ ادبی شمال اما تن آساترانه و عافیت طلبانه تر است. شما در دوران های پس از اسلام ببینید که فاتحان شمالی همچون نادر و تیمور در حرکت به سوی جنوب چه مساحت هایی را گشودند و از این سو جنوبی هایی همچون کریم خان زند چقدر کمتر. البته همین موضوع را نیز می توان از زاویه ی دیگر حمل بر دنیاطلب نبودن جنوبی و دنیادوستی شمالی ها نمود.(بستگی دارد قلم دست که باشد) به هر حال بنده موافق با قطعه بندی و مجزانگری به ایران عزیز نیستم و همگان را الیافِ یک پارچه میدانم و غرض اصلی از اریه ی مطلب«نشینم تا بیویی» طرح نگاهی طنزآلود بود.

فخرالاسلام

4- شما مقایسه کنید عطش عربی مجنون را که به خاطر لیلا تمام تاریخ ادبیات را به خاک و خون می کشد با شعر خپلانه ی شاعر خوشخرام دزفول که میگوید : «بلندبالا که جون مُ اَلاشَ نشینم تا بیارَ گلِ ماشَ » بلندقامتی که دلم با اوست می نشینم تا برایم گل ماش بیاورد.

فخرالاسلام

5- در پایان گله ای عمومی دارم از یک بی اخلاقی کامنتی که در سرتاسر کشور شایع است و در بلاگرهای شهرمان نیز: زیاد مشاهده می کنیم که نویسنده ای از وقت و ومغز مایه می گذارد و در وبلاگش در مورد آسمان مطلبی می نویسد اما مخاطبان می آیند و در مورد ریسمان کامنت می گذارند. مثلا بنده مطلبی می نویسم برای مخاطبان در خصوص «نشینم تا بیویی» تا مخاطبان بخوانند و نظرم را بدانند و آنها نیز بیایند کامنت بگذارند تا من هم بخوانم و نظرشان را بدانم. اما خوانندگان می آیند و می فرمایند که : مثال1 - فروش بهترین یخچال با نازلترین قیمت در اسرع وقت. مثال 2- سلام آقا مهران تو خوبی ؟ من خوبم. مثال 3 - آقا معذرت الان یه شتر از این جا رد شد شما ندیدیش؟ ... مثال 10- آقا ببخشید ساعت چنده؟ بنده هم چون خلقاً آدم گله گذار و منتقدی هستم خواستم این انتقاد را هم کرده باشم که توی دلم نماند. ضمناً فخرالاسلام یک لقب است و اسم واقعی بنده نیست. گفتم گفته باشم که نگفتید نگفتی.

یاسر قربانی

سلام به نظر بنده شاعران جنوب بر حسب عادت و ذات و عرف جنوبی ها عشق را در انتظار و سوختن و ساختن از فراق و دم برنیاوردن می دانسته اند.شاید شما هم در بعضی از ابیات سعدی و یا حافظ به این اسلوب ها برخورد کرده باشید.سعدی در بیتی از یک غزل فرموده:به انتظار عیادت که دوست می آید///خوشست بردل رنجور عشق بیماری-- در این بیت درد فراق و تحمل و خون دل خوردن برای دل عاشق حال خوشی شمرده شده است.البته در ابیات معاصر هم کم و بیش چنین تعابیری به چشم می خورد که در آن شاعر گویی خود طالب چنین رنجی است.می توان نمونه این ابیات را در اشعار شاعرانی چون فروغ فرخ زاد .احمدشاملو و ... دید .بعضی از شاعران معاصر همچون شهریار در غزل هایشان بیشتر حال و هوای فراق و یار رفته از دست و تنهایی را تداعی می کنند.

خادم الشهدا’

با آماده باش به روز شدم ممنون میشم تشریف بیارید و نظر بدین

فخرالاسلام

از آقای قربانی عزیز سپاسگزارم که بهترین و مرتبط ترین کامنت را مرحمت فرمودند: جناب صائبی نیا نیز بر عنصر انتظار تاکید فرمودند . ضمن ادای احترام به رای این بزرگواران عرض می کنم که انتظار عاشقانه یا عارفانه در سرتاسر ادبیات ملی ما اعم از تولیدی ( همچون شیرین و فرهاد) یا وارداتی ( همچون لیلی و مجنون) بر دو دسته است: 1- عاشقانی که معشوقشان رفته و مکانش استقرارش نامعلوم است. ( مانند یعقوب پیامبر در فراق فرزندش) 2- عشاقی که مکان معشوق را میشناسند اما منع و یا موانعی در وصال دارند.( مجنون و فرهاد و ...) هر دو گروه فوق ««حتی اگر بخواهند»» نمی توانند به معشوق یا معشوقه دست یابند و لذا اتنظاری مظلومانه و گدازنده در بستر ادبی این حکایات جریان دارد. اما نمونه های زیر را بررسی فرمایید: گلم ر برو و خت خت پاشه (golom ra berouwa khet khete paasha) نه تنها معشوقه گم و ناپیدا نیست بلکه به قدری نزدیک و در دسترس است که صدای خت خت پایش به گوش عاشق می رسد (چیزی کمتر از ده متر فاصله) و در ادامه شاعر می گوید: نشینم تا بیاره گل فاشَه ادامه در کامنت دوم

فخرالاسلام

کامنت دوم: جناب قربانی عزیز اذعان می فرمایند: قطعاً در بابِ عاشقی که در پوزیشنِ نشسته ، مشغول استماعِ خت خت پای معشوق خردسال و تماشای سرویس دهی وی است، چیزی با عنوان «انتظار و سوختن و ساختن از فراق و دم برنیاوردن» وجود ندارد. البته شاید «دم برنیاوردن» درمیان باشد و شاعر به کاستنن از بار زحمت خود ترجیح دهد که حتی دم برنیاورد اما مسلماً چیزی به نام «فراق» هیچ محلی از اعراب ندارد چرا که فاصله به حدی است که حتی صدای خت خت پای لطیف معشوقه ی سبک وزن ( و بِل باریکه احیاناً) به خوبی فراگوش می رسد و اینجا است که فلسفه ی « نشینم تا بیویی » به بهترین وجهی خود می نمایاند. شاید عاشق یادشده بدش نیاید که معشوقه قبل از ارایه ی وصال!!! یک سینی چای هم وصول دارند و گل فاش معطر را هم در آن بیفکنند تا عاشق بسراید: «بیوری سینی یِ چویی که جاشَه» البته نمونه های دیگر که در آن عشاق دزفول حتی در حضور معشوق باز هم می نشینند تا او خود بیاید بسیار است: ازو بالا میا چادر سَفیدِ نشینم که بیایه وا اُمِ دِ ( Neshinom ke biaya vaa omede ) یا: گُلُم ر برو وَ خ

فخرالاسلام

البته معتقدم که این فرهنگ به معنای تنبلی مردم شریف دزفول نیست بلکه عمیقاً باور دارم که مردمان دزفول کاری ترین و کوشاترین و کاردوست ترین مردمان خوزستان هستند. چیزی که حتی معاندان و دوست نادارن دزفول نیز به آن اذعان دارند ( چیزی مانند تحصیلات دوست بودن دزفولی ها یکی از مؤیدات همین مطلب است). منتها همان گونه که عرض شد این ضرباهنگِ نشینم تا بیویی در مواردی خاص همچون بحث عشق و عاشقی عمل می کند . حال می خواهد عشق به معشوقه خت خت کن باشد یا عشق به دز اسطوره ای و زیبا که گیسوان امواج زلالش در دست غریبگان به تاراج است. اما از ما تنها آرزومندی و سرودن که : نشینم تا بیویی

رضا فریدونی

سلام آقای موزون نوشته خواندنی بود البته شاید الان اینجور نباشه تو جنوب که عاشق بشینه تا معشوقش بییاد اگه قبلا هم بوده نبایستی زیاد باشه ممنون از مطلب زیباتون[گل]

اولين همايش سراسري فرهنگي هنري معتكف

اديب و هنرمند گرامي اولين همايش سراسري فرهنگي هنري معتكف ، مهلت ارسال آثار مرتبط با اعتکاف تا ( 24/9/90) در قالب: شعر، خاطره، داستان، قطعه ادبی و پیامک تمدید شده است، لذا از حضرت عالي دعوت مي گردد تا در اين فراخوان شركت نماييد. به 14 اثر ممتاز و برگزیده به ترتیب امتیازی که هیأت داوران لحاظ خواهند کرد، هدایای ارزنده ای به شرح زیر اهداء خواهد شد: 1) هزینه سفر عمره ی مفرده برای 3 نفر 2) هزینه سفر عتبات عالیات برای 5 نفر 3) هزینه سفر مشهد مقدس برای 6 نفر آثار برگزیده پس از تنظیم و تایپ و صفحه آرایی در مجلدی شامل: (شعر)، (داستان)، (خاطره، قطعه ادبی و پیامک) چاپ و در مراسم افتتاحیه عرضه خواهد شد. دبیرخانه ی همایش به جز ایام تعطیل، از طریق تلفکس شماره ی 7730546 - 0251 و همراه 4531 746 0912 پاسخگوی شما خواهد بود. نشانی دبیرخانه همایش: قم ، خیابان دورشهر، کوچه 18، فرعی 14، پلاک 2 جهت كسب اطلاعات بيشتر به سايت www.Etekaf.org مراجعه شود. دبير خانه همايش سراسري فرهنگي هنري معتكف