فشرده از محرم امسال

جمعه شب گذشته، پس از 8 روز، از شهر به تهران برگشتم. نمیدانم چرا و چگونه دچار ویروس سرفه و خلط ریه ی شدید شدم..شاید از خوردن برخی نذورات در روز عاشورا.

به هر روی، آنفلوآنزا و عفونت ریه، از بامداد شنبه تا الان امانم را بریده.

خفه شدم بسکه پنی سیلین بزنم و شربت و کپسول بخورم.

صدایم شده شبیه دوبلور «وی جی» در فیلم قانون:

((پدر!...نه پدر!!...تو هیچوقت منو دوست نداشتی پدر!))

((نه وی جی....نه پسرم...))

***

قرار بود گزارش مفصلی از حضورم در دزفول بنویسم اما حال خوشی برای اینکار ندارم.

متاسفانه تصمیم تخریب عنقریب باغ گدول دزفول، قلبم را در فشار مضاعف قرار داده است.

داستان فرمانداری و استانداری و ...نیز قوز بالاقوز دلم شده.

بنابراین فعلا چند خط از مُحرم دزفول و آنچه برمن و روزگارم گذشت مینویسم سپس چشمان نازنین دوسون دیسون را به میهمانی چند عکس ناقابل از آرشیو عکسهایم دعوت میکنم.

یکم :

سید حبیب حبیب پور در ایام تاسوعا و عاشورا داغدار مرگ برادر گرامی اش که شد بماند، خودش هم دچار حمله قلبی(یا شبه حمله قلبی) گردید که الحمدلله تا روز آخر که شهر بودم و به عیادتش رفتم حالش رو به بهبود بود. دعا کنید مجدد قلم وبلاگش روی پا بایستد(انشالله) خداوند روح برادر بزرگوارشان را نیز قرین رحمت خویش فرماید

دوم :

تغییر مسیر دسته جات محرم قدری بی رمقی و خلوتی در مسیر تماشاچیان عزاداری ایجاد کرده بود (خصوصا در حیدرخانه). این موضوع جای بررسی بیشتر و آسیب شناسی عمیق تر دارد.

یادم هست یکی از اعضای محترم شورای شهر، چندماه قبل در هتل المپیک تهران بابت این قضیه از بنده نظری خواست که خدمتش عرض کردم : باید جوانب این امر بررسی گردد و نمیتوان صِرف مشکلات رتق و فتق خیابانی تصمیم گرفت.

اکنون به جرأت میگویم : برهم زدن این مسیرها، موجب برهم خوردن یک قرار سالیانه بین دسفیلیان شد و ارزش این قرار را مالک فیس بوک بهتر از همه ما میشناسد.

در حقیقت برهم زدن مسیرها، به پراکندگی دزفولی های مقیم و غیر مقیم از یکدیگر دامن زده است و این یعنی تضعیف سرمایه های اجتماعی

البته این مطلب بازهم جای آسیب شناسی دارد. من فقط یک نکته اش را گفتم.

سوم :

پس از چندسال تصمیم گرفتم بدون دوربین و با دست خالی با هیئت محله پدری(سبط شیخ انصاری) همراه شوم. این فرصتی بود تا بتوانم به خودم و حس و حال عزاداری ام برسم و برخی ار رفقای قدیمی را همپا و همنوا شوم. انصافا چسبید.

چهارم :

کمیت و کیفیت پذیرایی حیدرخانه و سیاه پوشان از دسته جات میهمان را با کمیت و کیفیت پذیرایی مسیر قلعه و صحرابدر از حیدرخانه و سیاه پوشان مقایسه کردم و متوجه تفاوتی تلخ شدم.

داستان از این قرار بود که کمیت پذیرایی اهالی محله قلعه و حاج مرادی بیشتر  و کیفیت خوراکی ها سنتی تر و اصیل تر( اُوباقله،فرنی، شلغم و ..) بود. با کمی تفکر به دلیل آن پی بردم : بافت جمعیتی محله قلعه وصحرابدر سنتی تر و دست نخورده تر مانده در حالیکه در حیدرخانه مظلوم ما مهاجرت قدیمی های منطقه، موجب شده تا چنین نمودهایی(گونه ی پذیرایی های محرم) رنگ بازد....زهی تاسف.

پنجم :

تجهیزات فیلمبرداری را برای اتمام برداشت های یکی دو پروژه ام(آبشار شوی و ...) به همراه خود به شهر آورده بودم و برای روزهای تاسوعا و عاشورا نیز برنامه خاصی نداشتم اما بابت بیکاری دوربین در این دو روز عذاب وجدان گرفتم . لذا روز تاسوعا با تکنیک رودستی و رودوشی ساده وارد گود شدم و سوژه ی کودکان محرم را کادر بستم .

احتمالا یک فیلم کوتاه 10 تا 15 دقیقه ای برای روز اربعین به آنتن برسد.(دعا کنید)

ششم :

در آخرین لحظات حضور در شهر، موفق به دیدار و زیارت جضرت آیت الله سبط شیخ انصاری شدم و رویت جمال نورانی شان جانی تازه در دلم ریخت.

هفتم :

کمی پس از پایان آخرین شبِ روضه حاج امیر ابراهیمیان، توفیق حضور یافتم و عطر روضه ی تمام شده ی منزلش را استشمام کردم و غبطه خوردم به حال خوشی که حاج امیر و خانواده ی پاکیزه اش با آذین بستن دوماهه خانه اش(به پرچم های عزاداری) دارند.

هشتم :

توفیق حضور بر مزار یکی از مادران نمونه مقاومت دزفول را یافتم.

یکسال و چند روز از وفات این مادر بزرگوار می گذرد اما همچنان این شیرزن رزمنده ی دفاع مقدس ناشناخته و گمنام مانده است. بعدها در موردش بیشتر خواهید خواند در دیسون.(خدایش بیامرزاد)

نهم :

در پنج اداره و نهاد دزفول، جلسات خوب و پرباری داشتم.

دهم :

شب اول که به شهر رسیدم متوجه شدم که کلید خانه را در تهران جاگذاشته ام و همین هم موجب شد که تا یافتن یک کلید ساز و گشودن درب منزلم، میهمانِ خَصی گرامی باشیم(البته در مسیر گذر عزاداران بودنِ منزل ایشان نیز بی تأثیر نبود)

یازدهم:

شبی میهمان حاج علی بیباک بودم. جای شما عزیزان خالی. حال ایشان الحمدلله بد نبود.

دوازدهم :

در دزفول رزمنده ای مشهور زندگی میکند که داستان رزمش اگر به یک فیلم سینمایی مبدل شود بلاشک نقطه عطفی در تاریخ سینمای دفاع مقدس خواهد بود.

نامش را نمیگویم. همه میشناسیدش.

من اما،

فقط و فقط دلم میخواهد ببینمش و بوسه بر پیشانی و بازویش بزنم و هیچ نگویم و فقط به نظاره اش بنشینم.

متاسفانه در این سفر فرصت نشد.

سیزدهم :

آب رودخانه بی رمق و کم بود.

چهاردهم :

چندماه قبل، از باغ گدول عکاسی کرده و قرار داشتم تا داستان خشکی و نابودی آرام و بیصدای این نمود تمدنی شهرمان را به نقد بنشینم.

نشد..نشد..نشد! تا این سفر رفتم و دیدم که شهرداری فخیم دزفول از ضلع شمالی باغ به جانش افتاده و باقی قضایا ...که در پست بعدی خواهم نوشت :

تراژدی باغ گدول

****** 

و اما عکسها :

 

(مهران موزون)همینطوری و بی دلیل تقدیم به پرسپولیسی ها

 

مرزُق سنگی (همدان : آرامگاه شیخ الرئیس)

 

نورچشمم «فاطمه»  (تابستان 91کوپیته)

 

کسی پرتش نکرد، خودش مثلا شیرجه زد(سوژه : ناشناس)

 

پاره های دلم : فاطمه و کورش (تابستان91 گنجنامه همدان)

 

آبشار گنجنامه همدان-تابستان 91(سوژه ها : ناشناس)

 

آقا محمد: یکی از بستگان (تابستان 91 کوپیته)

/ 48 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نقطه

سلام ( الف ) : بنویسیم : ( ان شا ء الله ) . ننو یسیم : ( انشاء الله ) بنویسیم : ( ناجوانمردانه ) . ننویسیم : ( ناجوان مردانه ) بنویسیم : ( بروزم ) .ننویسیم : ( به روزم ) به نظر شما بنویسیم : ( آفتاب عالم تاب ) ، یا این که بنویسیم : (آفتاب عالم تاب) ؟ (ب) : آقای (سروش) ،ظاهرا مراد شما از مصافحه ، (معانقه) می باشد (پ) : آقای( ام. اچ. تی. = mht ) ، ( اولا) : خواندن چند بیت شعر ی که نوشته اید ، یادآور این بیت به ذهنم شد : ( چشم خفاش اگر طلعت خورشید ندید ... جرم بر دیده ی خفاش نه بر خورشید است) . ( ثانیا ) حتی المقدور ، مطالب وبلاگ شما را خواندم . اگر توسط خود شما نوشته شده ، (عالی) است . اگر از دیگران است ، کارتان ( خوب ) است . یک توصیه خدمت شما و سائر (بنی وبلاگ) : ذکر منابع و مآخذ و مؤلف ، پس از نقل مطالب ، امری است بسیار لازم ، که متاسفانه مغفول برخی از افراد واقع شده است . (ت) : آقای ( ایسون ) ، کاش من هم ( ایسون ) بودم ، چرا ؟ بگم ؟ برای این که ( دیسون ) در پاسخیدن ... (ث) : آقای صائبی نیا ، الحق و الانصاف من هم عجیب و غریب کیف کردم کیف کردنی از ( اون لنگ) * با عرض پوزش از ( لنگی ها ) [نیشخند]

نقطه

اصلاحیه : به نظر شما بنویسیم : ( آفتاب عالم تاب ) ، یا این که بنویسیم : (آفتاب عالمتاب) ؟ با عرض سلام خدمت خوانندگان گرامی ، خصوصا ( دختر دسفیلی ) و ( غصه ) که با اظهار محبت و خیرمقدم گفتن به بنده و احوالپرسی ، یکی دیگر از امتیازات اخلاقی و محسنات روحی و خلقی و عاطفی بانوان ( این ریاحین باغ زندگانی و این مظلومات تاریخ ) را با صدایی خاموش فریاد نمودند . درود و هزاران آفرین بر شما . [دست][گل][گل] خیلی خیلی ممنوووووونم . مرا شرمنده کردید . [خجالت] و پناه می بریم بر خداوند مهربان ، از افرادی که ( کم هوش ) هستند و ( کر گوش ) . خواهرم ( غصه ) ، اولا : من گفتم : ( ...خدا رو شکر ، که با فارغ شدن ، مجددا توفیق پیوستن به ... ) ، ولی نگفتم فارغ شدن از چی [چشمک] ثانیا: مهم این است است که سالم باشد ، و مهم تر این که صالح بشود . ان شا ء الله تعالی و در ضمن : ما از نقطه ی اول (سرکار) بوده و هستیم و تا نقطه ی پایان (سرکار) خواهیم بود . چرا یک کم ؟ ( دختر دسفیلی ) ، با توجه به پاسخ کامنتتان ، قبول داری که آقای (دیسون) یا مثل خیلی از آقایون ( بسیار ساده ) تشریف دارند ، و یا مثل همه شون کم لطف هستند ؟

شیخ انصاری

سلام اخوی بزرگوار.سلا بر تمامی دوسون دیسون مخصوصا سرکار نقطه. مژده ای دل که مسیحا نفسی میآید/ که ز انفاس خوشش بوی کسی میآید/ از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش/ زده ام فالی و فریادرسی میآید. تبریک بر دیسون ودوسون دیسون که باز سرکار نقطه به سرِکار آمد.واقعا سرکار نقطه تا تشریف نداشتید هم غلط های املایی وهم نوشتاری و... زیاد بود،وتذکر قلیل.بنده از طرف دوسون دیسون به شما خوش آمدگویی مینمایم.موفق باشید.

سروش

نه حج مهران شاید ابو عمره دل تنگ مختار ! از نقطه هم ممنون ولی منظورمان مصاحفه بوده البته شاید با معانقه بیشتر در خطر باشیم.

نقطه

سلام برادر ( شیخ انصاری ) ، اولا : از عنایت و نظر لطف شما تشکر می کنم ، و ثانیا : (1) بنویس : ( سلام ) . ننویس : ( سلا ) . بنویس : ( می آید ) . ننویس : ( میاید ) . (2) ممکنه آخرین جمله ی کامنت اخیرتون رو ، برام معنا کنید ؟ ( = بنده از طرف دوسون دیسون به شما خوش آمدگویی مینمایم ) [کلافه]

شیخ انصاری

سلام استاد گرامی.عذر بنده را پذیرا باشید.غلط اول واقعا تایپی بود وغلط دوم را خود اشتباه نگاشتم.که جا دارد عرض کنم(بنده همان به که زتقصیر خویش عذر به درگاه شما آورد.)لبته با کلی معذرت از جناب سعدی شیرازی بخاطر تحریف در شعرش.[شرمنده] در مورد نکته ای که متذکر شدید شاید بنده از مسئله ای آگاه نباشم.نمیدانم خطای گفتارم در کجاست؟[سوال]البته حس میکنم بسیار فجیع است که سرکار اینگونه[کلافه]برافروخته شده اید وهمچنین اخوی بزرگوار ما اینگونه[وحشتناک]وحشت زده گردیده اند.ما را مطلع سازید[منتظر]

هم سایه

سلام بلا دور . به توصیه یکی از اقوام متخصص تن به درد بی فایده پنی سیلین نمی دهم. توصیه می کنم شما هم تن ندهید. عکس ها؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بانو

درد بر شما و سپاس از مطالب خوبتان.خداوند فاطمه بانوی کوچک را برایتان حفظ نماید. تصویر گنجنامه حق مطلب را در مورد خنکای آبشاری که ریزش بی امانش خستگی را از تن مسافران دور و نزدیک می زداید ادا کرده.دست مریزاد. و اما بعد... با پست " بازماندگان جنگ و اختلال PTSD " منتظر نظرتان هستم.

هم سایه

شرمنده مشکل از سرعت اینترنت من بود حالا بازشدند[نیشخند]

رضا

- چون قول دادم مشتری بشوم، و به هوای اینکه همسایه بوده ایم (حیدرخونه تا سبط شیخ راهی نیست) ، چند خط تقدیم کنم: - اولا خبر خوش به دوست نادیده ام بدهم که سید حبیب بحمدا... از بیمارستان مرخص است. اگر سراغ از ارادتم به سید می گیری، همین بس که بگویم از اوائل دهه پنجاه خورشیدی در خدمتش بوده ام و هستم و ... - از قصه پر غصه باغ گودول دلم گرفت. باغ گودول که نزدیک خونه قدیم ماست، از زیباترین جاهایی بود که بچگی ها می دیدم. مشتری پر و پا قرص سبزی و اخلاق خوب مش سلطونعلی بودم. خدا حفظش کناد که در موشکباران بد جوری ضربه خورد. یادت هست تو حوضاش ماهی هم داشت. سه دقیقه سبزی می خریدم و سی دقیقه به ماهی ها نگاه می کردم. روزگاری بود.